لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

هنوز اثری از حيات از اعماق معدن ريزش کرده در يوتا (آمريکا) ديده نمی شود


مقامات معدنی در ايالت غربی يوتا (آمريکا)، در تلاش برای کسب اطلاع از وضعيت شش معدنکاری که حدس ميزنند در حفره ای در عمق پانصد و پنجاه متری يک معدن ذغال سنگ گير افتاده اند، مته حفاری بزرگتری را براه انداخته اند. اين مته که قطر آن بيست سانتيمتر است، مجهز به دوربين هائی است که می تواند پس از رسيدن به حفره، مشخص کند نشانه و علامتی از حيات و زندگی در مورد معدنکاران گيرافتاده وجود دارد يا نه. مته ای که قبلا بکار گرفته شده بود شش سانتيمتر قطر داشت و مجهز به ميکرفون و تجهيزات اندازه گيری اکسيژن بود.

اين مته به عمقی فرستاده شد که حدس زده ميشود معدنکاران در آن حوالی گير افتاده اند. اما ميکروفون ، جز سکوت، صدائی که حاکی از زندگی باشد، نفرستاده است، و تجهيزات اندازه گيری هوا نيز از کافی نبودن اکسيژن لازم برای زنده ماندن حکايت دارد.

همزمان با فرستادن مته ها، عمليات ديگری نيز برای رسيدن امداد گران به محل گيرافتادن معدنکاران جريان دارد، اما به گفته مقامات چند روز ديگر طول خواهد کشيد تا امداد گران به آن نقطه برسند.

اين معدن روز دوشنبه گذشته ريزش و سقوط کرد و کارشناسان هنوز نميدانند آيا زلزله ای که همان روز رخ داد عامل ريزش بوده است، يا ارتعاش های ناشی از عمليات حفاری برای استخراج ذغال سنگ.

XS
SM
MD
LG