لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

وقوع زلزله در اقيانوش آرام امکان ايجاد طوفانهای دريايی را افزايش داد


زلزله شناسان اعلام کردند، بامداد روز يکشنبه (ديروز) زمين لرزه ای به شدت۶/۷ريشتر جزاير سليمان واقع در حاشيه جنوبی اقيانوس آرام را به لرزه در آورد.

نتيجه مطالعات مرکز زمين شناسی آمريکا زمان وقوع که اين زمين لرزه را ساعت هفت و چهل دقيقه بامداد روز يکشنبه به وقت محلی، و مرکز ثقل آن را در ۳۴۵ کيلومتری شمال غرب هونيارا و به عمق ۱۰ کيلومتر اعلام کرده است.

بنابر گزارشهای رسيده از منطقه، وقوع اين زمين لرزه مقامات محلی را بر آن داشته است تا به دليل احتمال پديد آمدن خيزآب (سونامی) وضعيت اضطراری اعلام کنند، زيرا زمين لرزه ای با اين شدت می تواند عامل ايجاد جزر و مد و تشکيل امواج ويرانگر شود.

در همين حال، مرکز هشدار دهنده طوفانهای دريايی در منطقه اقيانوس آرام واقع در هاوايی اعلام کرد در حال حاضر وضعيت اضطراری وقوع خيزآب در مناطقی از جمله استراليا، اندونزی و گينه نو به قوت خود باقی است.

از سوی ديگر به گفته پليس جزاير سليمان اندکی پس از يک زمين لرزه خفيف، اصابت امواج دريايی به شهرها و دهکده های اطراف، خساراتی بر جای گذاشت.

خبرگزاری آسوشيتدپرس به نقل از مقامات جزاير سليمان اعلام کرد پليس در شهر گيزو Gizo وقوع موج خيزآب به ارتفاع چند متر را گزارش داده است.

XS
SM
MD
LG