لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

گوایدو در گفتگو با صدای آمریکا: روسیه نباید در امور ونزوئلا مداخله کند؛ مادورو به قاسم سلیمانی ادای احترام کرد


گوایدو در گفتکو با «صدای آمریکا» در کاراکاس
گوایدو در گفتکو با «صدای آمریکا» در کاراکاس

خوان گوایدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا و رهبر مخالفان دولت مادورو، می گوید روابط نیکلاس مادورو با روسیه و ایران به گونه‌ای است که «ما چند ساعت قبل شاهد ادای احترام او به قاسم سلیمانی بودیم.»

خوان گوایدو می گوید زمانی که مادورو وزیر خارجه ونزوئلا بود، چند قرار داد با قاسم سلیمانی امضا کرد تا شرکت های ایرانی به ونزوئلا بیایند. او گفت روسیه نیز تنها کشوری است که پارلمان را به رسمیت می شناسد.

گوایدو در پاسخ به این پرسش خبرنگار صدای آمریکا که به نظر او چرا «روسیه پارلمانِ [تحت ریاست] لوئیز پارا را به رسمیت می شناسد؟» گفت که این امر از نظر سیاسی بی‌معنی است.

گوایدو افزود: «روسیه نباید در امور ونزوئلا مداخله کند، ما نخواهیم گذاشت.»

در حالی که لوئیز پارا از سوی تلویزیون دولتی ونزوئلا به عنوان رئیس جدید پارلمان این کشور معرفی شده است، گزارش‌ها حاکی است نیروهای امنیتی دولتی به خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت نیکلاس مادورو اجازه ورود به پارلمان ونزوئلا را نداده‌اند.

پیشتر در روز دوشنبه، وزارت خارجه آمریکا، با عمیق تر شدن بحران سیاسی در ونزوئلا، انتخاب مجدد خوان گوایدو به ریاست مجمع ملی ونزوئلا را تبریک گفت.

الیوت ابرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا، در یک کنفرانس خبری گفت: «ما امسال هم در پی همکاری با خوان گوایدو و اکثریت محکم مجلس ونزوئلا هستیم که به حمایت از دموکراسی ادامه می دهند. ما به همکاری با احزاب سیاسی دموکراتیک ونزوئلا و میلیون ها ونزوئلایی که خواهان پایان یافتن دیکتاتوری اند ادامه خواهیم داد.»

دولت ترامپ اوایل بهمن سال گذشته خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور آمریکای لاتین، را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و حکومت نیکلاس مادورو را «غاصب قدرت» و «نامشروع» خواند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG