لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

دولت اسد آتش‌بس موقت اعلام کرد اما درگیری‌ها ادامه دارد؛ واکنش جان کری


تصویری از درگیری‌ها در حلب.
تصویری از درگیری‌ها در حلب.

ارتش سوریه در سراسر کشور اعلام آتش بس موقت کرد. به گفته ارتش سوریه این آتش بس از ساعت یک بامداد روز چهارشنبه به اجرا در آمده است و تا پایان روز جمعه ادامه دارد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این خبر، ضمن استقبال از آتش بس، ابراز امیدواری کرد که بتوان به توافق های طولانی مدت تر مشابهی رسید.

او روز چهارشنبه در گرجستان گفت ما به شدت تلاش می کنیم مباحث فعلی را به ترک مخاصمه های بسیار طولانی تر، و قابل اجرا تبدیل کنیم که بتواند شرایط موجود را تغییر دهد.

با این حال یک منبع نظامی روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که درگیری ها و حملات هوایی، از زمان اعلام آتش بس گزارش شده است.

این آتش بس تعطیلات سه روزه عید فطر در سوریه را پوشش می دهد. هیچ نشانه ای از اینکه توقف موقت درگیری ها با هماهنگی گروه های مخالف دولت اعلام شده باشد، دیده نمی شود.

گروه "جیش الاسلام" از گروه های شورشی مخالف دولت بشار اسد در بیانیه ای گفت که به رغم آتش بس اعلام شده، دولت و نیروهای متحد آن به شهر ميدعا در منطقه غوطه در شرق دمشق حمله کردند.

این شهر تحت کنترل گروه جیش الاسلام است. جیش الاسلام بخشی از گروه بزرگتر موسوم به "کمیته عالی مذاکرات" است که نماینده مخالفان سوری در مذاکرات بین المللی صلح به شمار می رود.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه مستقر در لندن نیز گفت که نیروهای دولتی و متحدان آنان تقریبا کنترل کامل میدعا را بدست گرفته اند.

XS
SM
MD
LG