لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

یکی دیگر از پیامدهای همه‌گیری کرونا: زباله‌های پلاستیکی بیشتر


همه‌گیری جهانی ویروس کرونا با تمام تلفات تاسف‌بار انسانی و آسیب های اقتصادی‌اش، از بعضی جهات برای محیط زیست بسیار عالی بوده است.

با بسته شدن کارخانه‌ها و صنایع سنگین، و تعداد بسیار کمتری ماشین در جاده‌ها و خیابان‌ها، انسان‌ها در این مدت گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید کرده‌اند که از نتیجه آن کیفیت هوا خیلی بهبود یافته است.

دانشمندان آژانس فضایی آمریکا «ناسا» در مرکز فضایی گادرد در شهر گرین‌بلت ایالت مریلند می‌گویند داده‌های اخیر (ماه مارس) ماهواره «اورا» نشان می‌دهد که آلودگی هوا در سواحل شرقی آمریکا، در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است. به گفته ناسا، کاهش آلودگی هوا در نقاط دیگر جهان، به خصوص در کشورهایی که به خاطر شیوع ویروس کرونا در تعطیلی کامل بسر می‌برند نیز مشاهده شده است.

اما با افزایش مصرف پلاستیک در چند ماه اخیر، از دستکش‌های پلاستیکی گرفته تا بطری‌های ژل‌های ضدعفونی کننده دست و دیگر محلو‌ل‌های پاک کننده، و همزمان در دسترس نبودن امکانات بازیافت، پلاستیک‌های یکبار مصرف بیشتری سر از زباله در آورده و موجب الودگی محیط زیست می‌شوند.

صنعت بازیافت در سال‌های اخیر به خاطر عوامل مختلف در بحران بود. ولی در حال حاضر همه‌گیری ویروس کرونا، آن را از پا در آورده است.

تام زاکی، موسس و مدیرعامل شرکت بازیافت «تراسایکل» می‌گوید: «بسیاری از مراکز بازیافت به خاطر نگرانی از سلامت و ایمنی [کارکنان‌شان] تعطیل هستند، و شرایط بد این صنعت را حتی وخیم‌تر کرده است.»

آقای زاکی می‌گوید: «این طنز تلخی است: جهان بهتر نفس می کشد، ولی با بحران زباله بزرگتری مواجه می شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG