لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

رای یکپارچه شورای امنیت به تمدید ماموریت پاسداران صلح در لبنان


رای مثبت شورای امنیت به تمدید ماموریت یونیفیل
رای مثبت شورای امنیت به تمدید ماموریت یونیفیل

شورا ی امنیت سازمان ملل متحد در پی گفتگوهائی مفصل و فشرده به تمدید ماموریت نیروهای موقت پاسدار صلح لبنان، موسوم به یونیفیل رای مثبت داد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به دنبال گفتگوهای فشرده آمریکا و انتقادهای گسترده آمریکا و اسرائیل از نیروهای پاسدار صلح در لبنان تصویب شد. این دو کشور، از پاسداران صلح ملل متحد در لبنان می خواهند در راه متوقف کردن فعالیت های تسلیحاتی حزب اله تلاش بیشتری به خرج بدهند.

یونیفیل- نیروها ی موقت پاسدار صلح ملل متحد در لبنان-در سال ۱۹۷۸ شکل گرفت تا بر مرزهای جنوب لبنان با اسرائیل نظارت داشته باشد.دولت آمریکا حزب اله لبنان را که از حامیان بشار اسد در سوریه است یک گروه تروریستی می داند. این گروه در جنوب لبنان حضور گسترده ای دارد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت متن قطعنامه پیشنهادی فرانسه به شورا ی امنیت دایر بر تمدید ماموریت یونیفیل باید با این تضمین همراه باشد که یونیفیل در بالاترین حد ممکن به وظیفه خود عمل می کند. خانم هیلی می افزاید: «مدتهاست رهبری یونیفیل نتوانسته است در مورد تحقق یافتن این هدف تضمینی بدهد. گروه تروریستی حزب اله به دستور حامی اش جمهوری اسلامی ایران، زرادخانه تهاجمی بزرگی در جنوب لبنان ایجاد کرده و دارای هزاران موشک و هزاران شبه نظامی است که هیچکدام در کنترل دولت لبنان نیست .»

در پی جنگ اسرائیل و حزب الله در سال ۲۰۰۶ در باره تمدید ماموریت یونیفیل و گسترش اختیارات آن تاکید شده بود که لبنان باید از هر گروه مسلح، جنگ افزار و تشکیلات خارج از حکومت این کشور رها شود.

هرچند ماموریت یونیفیل تغییر نکرده اما قطعنامه مصوبه شورای امنیت سازمان مل متحد به یونیفیل اجازه می دهد با به کارگیری نیروهای خود با هروسیله ممکن اطمینان بدهد که منطقه ماموریتش کانون فعالیتهای خصمانه نشود.

قطعنامه از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد می خواهد راه هائی را مورد بررسی قرار دهد که به یاری آنها پاسداران صلح در انجام ماموریت شان خاصه در امور نظارت و بازرسی حضور گسترده تر و محسوس تری داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG