لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

لبنان بار دیگر صحنه اعتراضات خشونت‌بار نسبت به شرایط بد اقتصادی بود


با ادامه اعتراضات در لبنان، شهر طرابلس در شمال آن کشور در روز سه شنبه ۹ اردیبهشت شاهد اعتراضات خشونت بار نسبت شرایط بد اقتصادی بود.

به گزارش رویترز، شماری از بانک ها در شورش‌های شبانه به آتش کشیده شد و به گفته نیروهای امنیتی و منابع بیمارستانی، یک معترض نیز جان خود را از دست داد.

به گفته یک نیروی امنیتی، در اعتراضات شبانه طرابلس یک خودروی ارتش به آتش کشیده شد و سربازان به سمت معترضان گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی شلیک کردند. معترضان روز سه شنبه نیز بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

در گزارش رویترز به نقل از یکی از فعالان در طرابلس آمده است که مردم از رشد شدید قیمت دلار در مقابل پوند (لیره) لبنان و کاهش شدید قدرت خرید خود ناراضی هستند.

سقوط شدید ارزش پوند لبنان و قیمت های رو به رشد، و همچنین بیکاری در کشور از دلایل اعتراضات سراسری در لبنان، که ماه اکتبر گذشته آغاز شد، بوده است. تعطیلی کسب و کار ها به دلیل مقابله با شیوع ویروس کرونا بر مشکلات اقتصادی افزوده است.

بحران سال گذشته در لبنان زمانی بالا گرفت که جریان ورود سرمایه به کشور کند شد و بحران نقدینگی، اعتراضات علیه طبقه حاکم را در پی داشت. از جمله خواسته‌های اصلی معترضان بهبود شرایط اقتصادی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG