لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

جیک سالیوان در دیدار با یائیر لاپید: جو بایدن به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز سه شنبه در واشنگتن با یائير لاپید، وزیر خارجه اسرائيل، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای گفت که آقایان سالیوان و لاپید دیدگاه‌های خود را در مورد «تهدیدات هسته‌ای ایران» باهم در میان گذاشتند و توافق کردند که به رایزنی نزدیک در خصوص ایران و دیگر «مسائل مهم» که بر امنیت و ثبات منطقه اثر می‌گذارد، ادامه دهند.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که جو بایدن متعهد است اجازه ندهد ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

نا بر این بیانیه، آقای سالیوان بر حمایت آمریکا از امنیت اسرائيل و تقویت همکاری‌های دو جانبه در همه زمینه‌‌ها تاکید کرده است.

دو طرف علاوه بر گفت‌و‌گو در مورد روابط اسرائيل با بحرین، امارات و مراکش، توافق کردند که برای گسترش روابط صلح آمیز اسرائيل با کشورهای عرب و مسلمان همکاری کنند.

بیانیه امیلی هورن می‌گوید که در این دیدار مشاور امنیت ملی آمریکا ضمن گفت‌و‌گو در مورد شرایط جاری غزه بر برداشتن گام‌های عملی برای بهبود کیفیت زندگی فلسطینی‌ها تاکید کرده است.

آقای لاپید در سفر خود به آمریکا همچنین در کنگره آمریکا با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، و کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

آقای لاپید روز سه شنبه همچنین با انتشار توئیتی کامالا هریس را «یکی از بهترین دوستان اسرائيل در واشنگتن» توصیف کرد.

جروزالم پست پیشتر گزارش داده بود که علاوه بر دیدار با مشاور امنیت ملی، معاون ریاست جمهوری، و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا،‌ دیدار و گفت‌و‌گو با نمایندگان ارشد احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات، و همچنین دیدار با رهبری «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل»، آیپک، از دیگر برنامه‌های سفر سه روزه آقای لاپید به آمریکا است.

XS
SM
MD
LG