لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۳۸

سرخط خبرها

آزار روانی در ایرلند جرم شناخته می شود

پرچم ایرلند - آرشیو

ایرلند اکنون آزار و اذیت روانی و احساسی در روابط نزدیک و خانوادگی را جرم می داند.

به گزارش سی.ان.ان، هدف از «قانون خشونت خانگی ۲۰۱۸» که از روز سه شنبه به اجرا در آمد، حمایت از قربانیان این نوع خشونت ها است.

کارشناسان می گویند آزارهای روانی که شامل رفتارها با هدف کنترل قربانی، انزوا، و تهدید به خشونت است، می تواند به اندازه خشونت های فیزیکی آسیب بزند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

کارگران هفت تپه در اعتراض به اخراج ۲۱ کارگر اعتصاب کردند

عکس آرشیوی از تجمعات کاگران هفت تپه در هفدهمین روز از تجمعات اعتراضی سال ۹۷

منابع کارگری از اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه پس از اخراج ۲۱ کارگر از این شرکت خبر می دهند.

سندیکای کارگران هفت تپه روز دوشنبه اول مهر ماه با اعلام این خبر نوشت که پس از اعلام خبر اخراج و عدم تمدید قرارداد ۲۱ کارگر نیشکر هفت تپه، امروز تمام کارگران بخش‌های داخلی شرکت هفت تپه دست به اعتصاب زده‌اند.

این سندیکای گارگری همچنین اخراج کارگران هفت تپه را محکوم کرده و در بیانیه ای نوشت که «تعدی وتعرض به خواست به حق کارگران جرم است» و کارفرما «پاسخگوی عواقب کار» است.

کارگران هفت تپه در هفته های اخیر هم دست به تجمعات اعتراضی زده بودند. این کارگران ۱۶ شهریور با تجمع در این شرکت نسبت به پرداخت نشدن دست‌کم ۲ ماه مزد معوقه خود و امضاء نشدن احکام شغلی کارگران از سوی کارما اعتراض کردند.

معترضان معتقد بودند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد حرکت به جای رسیدگی به وضعیت کارگران با معترضان برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت انجام گرفت. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد.

احکام سنگین ۱۴ سال زندان برای اسماعیل بخشی و ۶ سال زندان برای محمدخنیفر کارگران هفت تپه تا کنون انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است.

این کارگران همچنین اعلام کرده‌اند که دست‌کم ۲ ماه مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران رسمی نیز ناشی از امضاء نکردن احکام شغلی کارگران از سوی کارفرماست.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بوریس جانسون: ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است

نخست وزیر بریتانیا، گفت که کشورش معتقد است ایران به احتمال زیاد مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی عربستان را برعهده داشته است و بریتانیا با ایالات متحده و متحدان اروپایی برای واکنش به این حملات همکاری خواهد کرد.

بوریس جانسون روز دوشنبه اول مهر با اعلام این خبر گفت: بریتانیا با درصد بسیار بالایی از احتمال، مسئولیت حملات پهپادی علیه تأسیسات نفتی عربستان را از سوی ایران می‌داند.

جانسون افزود که بریتانیا با آمریکا و اروپا در جهت کاهش تنش‌ها در منطقه برای دادن پاسخی به این حملات همکاری خواهد کرد.

بنابر گزارش‌ها تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان روز شنبه ۲۳ شهریور مورد هدف حمله قرار گرفتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه در سازمان ملل متحد درباره آزادی مذهبی سخنرانی می‌کند

پرزیدنت ترامپ بعد از سخنرانی درباره آزادی مذهبی، روز سه شنبه، برای سومین بار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحد، قرار است روز دوشنبه اول مهر ماه در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، درباره آزادی مذهبی سخنرانی کند.

بنا بر اعلام کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ علاوه بر این سخنرانی، میزبان یک نشست ویژه در مقر سازمان ملل با حضور گروهی از رهبران مذهبی و مدافعان حق آزادی مذهب خواهد بود.

به گفته استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال جلب حمایت بیشتر بین‌المللی از تلاش‌های جاری برای پاسداری از آزادی‌های مذهبی در سراسر جهان است.

به گفته او، پرزیدنت ترامپ قصد دارد از جامعه بین‌الملل بخواهد جهت پیشگیری از حمله به افراد بر اساس عقاید مذهبی‌‌شان، و نیز حفظ قداست عبادتگاه‌ها، گام‌های روشنی بردارند.

عنوان نشست روز دوشنبه «فراخوان جهانی برای محافظت از آزادی مذهبی» است و بنا بر اعلام وزارت خارجه ساعت ۱۱:۳۰ صبح آغاز و حدود یک ساعت ادامه خواهد داشت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۳۱ خرداد در سخنانی در وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت پرزیدنت ترامپ آزادی را در سیاست خارجی خود در اولویت قرار داده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور آزادی مذهب در جهان نیز که پس از آقای پمپئو سخنرانی می‌کرد گفت، آمریکا به تنهایی نمی‌تواند آزادی مذهبی را تضمین کند، بلکه همه باید سهم داشته باشند.

وزارت خارجه ایالات متحده، بر اساس یک قانون مصوب سال ۱۹۹۸، هر سال گزارش جامعی از وضعیت آزادی مذهبی در کشورهای مختلف جهان تهیه و به نمایندگان کنگره ارائه می‌کند.

بخش مربوط به ایران در جدیدترین گزارش، که آخر خرداد منتشر شد، ۳۰ صفحه است.

اقلیت های دینی در ایران با نقض حقوق بشر و نابرابری مواجه هستند. به طوری که در بخشی از گزارش وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، به نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره شده است.

ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله بهائیان، دراویش، نوکیشان مسیحی، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: هیچ قصدی برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی ندارم

پرزیدنت ترامپ یکشنبه پیش از ترک کاخ سفید با خبرنگاران سخن گفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه با بیان این که هیچ گزینه‌ای به طور قطعی منتفی نیست، گفت که قصد دیدار با سران جمهوری اسلامی در نیویورک را ندارد.

پرزیدنت ترامپ صبح یکشنبه ۳۱ شهریور پیش از ترک کاخ سفید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به برنامه خود در نیویورک گفت که حدود ۱۵ ملاقات در نیویورک با دیگر رهبران هماهنگ شده است، اما ملاقات با سران رژیم «ایران در میان آنها نیست.»

وی افزود:‌ «من هیچ قصدی برای دیدار با [مقام‌های رژیم] ایران ندارم.»

اگر بخواهند برای ملاقات آماده‌ام

پرزیدنت ترامپ پیش از سفر به نیویورک در تگزاس حضور یافت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز عصر یکشنبه ۳۱ شهریور در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مراسم استقبال از نخست وزیر هند در تگزاس گفت که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سازمان ملل متحد ندارد.

پرزیدنت ترامپ گفت: «من برنامه‌ای برای ملاقات ندارم، اما همیشه آماده‌ام. اگر آنها بخواهند ملاقات می‌کنم. اما مطلقا برنامه‌ای برای ملاقات با آنها ندارم. ما وضعمان بسیار خوب است. این آنها هستند که وضعشان خوب نیست و در وضعیت دشواری به سر می‌برند.»

وی افزود: «من مایلم کشورشان را باعظمت ببینم. من می‌خواهم ایران کشوری با عظمت و بسیار ثروتمند شود، زیرا توانایی‌های فوق‌العاده‌، مردمی فوق العاده، و صراحتا بگویم، امکانات بالقوه فوق‌العاده‌ای دارد. ببینیم چه می‌شود. مسلما این هفته سازمان ملل متحد بسیار جالب خواهد بود.»

به دنبال راه حل دیپلماتیک

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که پرزیدنت ترامپ به دنبال یک راه حل دیپلماتیک درباره ایران است.

ایالات متحده روز جمعه، و بعد از مشخص شدن دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را تحریم کرد. پرزیدنت ترامپ همچنین جمعه شب با اعزام تعداد معدودی نیرو به عربستان برای تقویت دفاع هوایی و موشکی آن کشور موافقت کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا: امیدواریم سازمان ملل «موضع قاطعی» در برابر ایران اتخاذ کند

مایک پمپئو

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۳۱ شهریور ابراز امیدواری کرد سازمان ملل متحد در جلسات این هفته خود «موضع قاطعی» در برابر تحرکات جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند.

مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی با اشاره به ۴۰ سال تروریسم رژیم حاکم بر ایران، گفت تمام تصمیماتی که دولت پرزیدنت ترامپ در برابر اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران اتخاذ کرده، جنبه بازدارندگی داشته است.

وی با بیان این که واشنگتن به دنبال یک راه حل دیپلماتیک برای این مسائل است گفت: «ما کل این هفته را در سازمان ملل در شهر نیویورک درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.»

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ همچنین گفت: «ما امیدواریم سازمان ملل موضع قاطعی [در برابر ایران] اتخاذ کند.» وی تاکید کرد که این نهاد دقیقا برای چنین کاری طراحی شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرد آمریکایی هنگام دادن پیشنهاد ازدواج در تانزانیا غرق شد

این مرد روی کاغذی از پشت شیشه در زیر اقیانوس به دوست دخترش پیشنهاد ازدواج داد اما نتوانست از زیر آب بیرون بیاید.

مردی از ایالت لوئیزیانای آمریکا پس از پیشنهاد ازدواج به دوست دخترش از زیر آب، غرق شد.

به گزارش سی ان ان، این زوج که برای تعطیلات به تانزانیا رفته بودند در یک کلبه چوبی، که اتاق خوابش زیر سطح اقیانوس بود، اقامت داشتند.

این مرد آمریکایی که استیون وِبر نام داشت تصمیم گرفت با لباس غواصی زیر آب برود و یادداشت پیشنهاد ازدواجش را از درون آب و از پشت پنجره اتاق خواب به دوست دخترش نشان دهد.

او این یادداشت را داخل یک پلاستیک شفاف گذاشته بود و روی آن نوشته بود: «بیشتر از این نمی‌توانم نفسم را نگه دارم تا به تو بگویم چه قدر دوستت دارم ولی هر آن چه در مورد تو دوست دارم را هر روز بیشتر از روز قبل دوست می‌دارم.» پشت کاغذ نیز درخواست ازدواج را مطرح کرده بود و سپس انگشتر را درآورد.

اما وبر نتوانست از زیر آب بالا بیاید.

دوست دختر وبر در فیس بوک نوشته است: «نتوانستی بالا بیایی و صدایم را بشنوی ولی پاسخ من این است: بله، بله، میلیون‌ها بار بله! با تو ازدواج خواهم کرد!»

مانتا ریزورت، گردشگاهی که این زوج در آن اقامت داشتند، در بیانیه ای خبر درگذشت این مرد جوان را تأیید کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز این اتفاق را به خانواده قربانی تسلیت گفت و برای هرگونه کمک کنسولی ابراز آمادگی کرد.

هنوز اطلاعات بیشتری در مورد علت مرگ این مرد منتشر نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نقش مولانا در فیلم «مست عشق» به «پارسا پیروزفر» رسید

سایت های داخلی ایران از انتخاب «پارسا پیروزفر» برای بازی در نقش مولانا خبر دادند و به این ترتیب او نیز به فیلم جدید «حسن فتحی» کارگردان ایرانی پیوست.

این فیلم «مست عشق» نام دارد و گوشه هایی از زندگی مولانا شاعر نامدار ایرانی در شهر قونیه و روابط او با «شمس تبریزی» را به تصویر می کشد.

پیشتر شایع شده بود نقش مولانا را یک هنرمند اهل ترکیه بازی می کند؛ ولی گزینش پارسا پیروزفر به این گمانه زنی ها پایان داد.

«شهاب حسینی» در نقش شمس تبریزی به هنرنمایی می پردازد و سایر بازیگران، ایرانی و اهل ترکیه هستند.

هنوز جزئیاتی درباره داستان منتشر نشده است ولی نویسندگان فیلمنامه را حسن فتحی و فرهاد توحیدی نوشتند و مست عشق محصول مشترک ایران و ترکیه خواهد بود.

فرآیند پیش تولید فیلم در مراحل پایانی است و فیلمبرداری در ماههای آینده در ترکیه انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: جمهوری اسلامی ایران نیروی شر در منطقه است

وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۳۱ شهریور گفت همه کشورهای جهان مسئولیت دارند با هم همکاری کرده و تخاصم فزاینده جمهوری اسلامی ایران را مهار کنند.

به گزارش واشنگتن تایمز، مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه فاکس گفت حملات اخیر به مراکز نفتی عربستان تنها جدیدترین نمونه از اقدامات مداوم بی‌ثبات‌کننده ایران است.

وی بار دیگر با تاکید بر این که حملات شنبه هفته قبل یک اقدام برای جنگ از سوی ایران بود گفت که واشنگتن می‌خواهد با دیپلماسی برخورد کرده و از برخورد نظامی پرهیز کند.

نیروی شر منطقه

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی دیگری در روز یکشنبه، جمهوری اسلامی را «نیروی شر منطقه» خواند و با «اقدام برای جنگ» خواندن حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گفت که ایران قطعا پشت این حملات بوده است.

به گزارش نشریه هیل، مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت حمله به یک میدان نفتی و یک تاسیسات تولید نفت در شرق عربستان نمی‌تواند کار حوثی‌های یمن باشد.

با این حال وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ تاکید کرد «اساس ماموریت ما پرهیز از جنگ است؛ ما نیروهای بیشتری با هدف بازدارنگی و دفاع، به منطقه اعزام می‌کنیم.»

وی گفت، «تمام جهان می‌داند ایران یک بازیگر بد است. آنها نیروی شر در منطقه هستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

منوشن: تشدید تنش‌ها با ایران نشان می‌دهد رویکرد پرزیدنت ترامپ کارساز بوده است

استیون منوشن - آرشیو

وزیر خزانه داری آمریکا می‌گوید تنش‌های فزاینده اخیر با ایران نشان می‌دهد رویکرد دولت پرزیدنت ترامپ برای تحت فشار گذاشتن تهران از طریق تحریم کارساز است.

به گزارش نشریه هیل، استیون منوشن روز یکشنبه ۳۱ شهریور در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «تنش‌ها با ایران شدیدتر شده‌اند، چرا که [کارزار فشار حداکثری] کارساز بوده است.»

او اضافه کرد که دولت ایالات متحده همه منابع درآمدی رژیم جمهوری اسلامی را قطع کرده است و به خاطر همین است که رژیم از سر درماندگی و ناامیدی به همسایگان خود حمله‌ور می‌شود.

وزارت خزانه‌داری روز جمعه گذشته با تحریم بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی ایران، و چند شرکت دیگر که در جا‌به‌جایی پول و تامین مالی اقدامات ترویستی و خرابکارانه رژیم ایران نقش داشتند، اعلام کرد که واپسین منبع تامین مالی برای هزینه کردن در تروریسم را از جمهوری اسلامی گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرسپولیس نودمین شهرآورد را یک بر صفر برد؛ استقلال پنالتی از دست داد

تیم فوتبال پرسپولیس در بازی حساس شهرآورد نود توانست با یک گل استقلال را شکست دهد.

بازی دو تیم در حالی برگزار شد که باز هم مانند گذشته زنان ایرانی اجازه حضور در ورزشگاه را نداشتند.

استقلال تهران در دقیقه ۲۷ یک پنالتی به دست آورد. علی کریمی، بازیکن استقلال، ضربه پنالتی را به سمت چپ دروازه علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان پرسپولیس، زد. اما بیرانوند پنالتی او را مهار کرد.

صحنه پنالتی ناکام کریمی و موفقیت بیرانوند

علی کریمی در ادامه روز کم فروغش در اواخر بازی با دریافت کارت زرد دوم از بازی اخراج شد.

در نیمه دوم دو تیم خطر چندانی روی دروازه هم پدید نیاوردند تا این که در دقیقه هشتاد، شوت مهدی عبدی بعد از برخورد با تیر دروازه و به پشت حسین حسینی، دروازه‌بان استقلال خورد و وارد دروازه شد.

صحنه گل پرسپولیس در دقیقه هشتاد.

این نخستین دربی یا شهرآورد گابریل کالدرون و آندره‌آ استراماچونی، دو مربی خارجی جدید پرسپولیس و استقلال، بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهش جدید: گفتگوهای کوتاه و دوستانه با مردم غریبه می تواند موجب شادی افراد شود

وقتی وارد آسانسور می شوید و تنها شما و یک فرد غریبه در آن هستید، چکار می کنید؟

الف. آیا سرتان را پائین می اندازید؟

ب. به گوشی موبایلتان نگاه می کنید؟

ج. یک نگاه مختصر به او می اندازید؟

د. یا سر صحبت را باز می کنید؟

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان‌پی‌آر»، خیلی از مردم احتمالاً گزینه «ب» را انتخاب می کنند؛ در دنیای دیجیتال چشم همه به تلفن های موبایل دوخته شده است.

بیشتر مردم شاید حوصله صحبت با مردم غریبه را نداشه باشند و تلفن های موبایل بهانه خوبی برای جلوگیری از برخورد نگاه و شروع یک مکالمه است.

بنابه یک پژوهش جدید، تلفن های دستی مانع حتی رد و بدل یک نگاه و لبخند بین مردم در اماکن عمومی شده است. ولی این پژوهش نشان داده است که چشم پوشی از فرصت هایی که ما را با مردم مرتبط می کند می تواند از شادی ما بکاهد.

مطالعات نشان داده است افرادی که سر صحبت را با مردم غریبه در فضاهای عمومی، مثل کافه، بار، ایستگاه اتوبوس، و امثال آن باز می کنند شادتر هستند و خلق و خوی بهتری از افرادی که این کار را نمی کنند دارند.

پس اینبار وقتی وارد آسانسور شدید تلفن خود را در جیب بگذارید و به افراد اطراف خود اعتنا کنید؛ لبخند بزنید و حد اقل سلام یا صبح بخیر بگویید. این کار نه تنها شما را شاد می کند، بلکه لبخند بر لب‌های طرف مقابل می آورد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از یک میلیون شهروند سنی از داشتن حتی یک مسجد در تهران محروم هستند

ماموران امنیتی در ایران حتی اجازه برگزاری نمازهای جماعت اهل سنت، از جمله نماز عید فطر، را نداده و در برخی موارد با آنها برخورد کرده است

یک نماینده مجلس در ایران می‌گوید بیش از یک میلیون شهروند ایرانی اهل سنت در پایتخت ایران، حتی یک مسجد برای نیایش گروهی ندارند.

به نوشته خبرگزاری‌های ایران، علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس، گفته است که مسلمانان اهل سنت هم اکنون در هفت خانه در تهران، نمازهای جماعت خود را برگزار می‌کنند.

با اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی، اهل سنت را از حقوق برابر در ایران برخوردار دانسته، اما در زمینه‌هایی چون کسب سمت‌های ارشد مدیریتی و همچنین انجام فرایض دینی بر آنها تبعیض اعمال می‌شود. در سال‌های اخیر حتی برگزاری نماز جماعت در خانه هایی که این نماینده مجلس به آن اشاره کرد، با برخورد ماموران امنیتی روبرو شده است.

قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه اول مهر در نیویورک در یک مراسم درباره آزادی مذهبی در جهان سخنرانی کند.

«سام براون بک» سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی خرداد امسال درباره وضعیت آزادی مذهبی در جمهوری اسلامی به صدای آمریکا گفته بود، رژیم ایران در آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی فجیع‌ترین کارنامه را دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت های مذهبی - از جمله مسلمانان اهل سنت، بهائیان، نوکیشان مسیحی، غیره - توسط رژیم جمهوری اسلامی اعتراض و آن را محکوم کرده است. به رغم مسلمان بودن رهبران جمهوری اسلامی، میلیون‌ها تن از مسلمانان اهل سنت در ایران با محدودیت های گسترده ای مواجه هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع سابق آمریکا می گوید جمهوری اسلامی چهار دهه است که خرابکاری و توطئه می‌کند

جیم متیس تا دسامبر سال گذشته وزیر دفاع کابینه پرزیدنت ترامپ بود.

وزیر دفاع سابق آمریکا در واکنش به حملات هوایی اخیر به مراکز نفتی عربستان سعودی گفت جمهوری اسلامی کاری را ادامه می‌دهد که برای چهار دهه آن را انجام داده است.

جیم متیس روز یکشنبه ۳۱ شهریور در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی گفت که جمهوری اسلامی همانند چهل سال گذشته یک نیروی بانفوذ بی‌ثبات‌کننده بوده است تا خاورمیانه را به آن شیوه‌ای که خودشان می‌خواهند پیش ببرند.

او افزود که آنها می‌خواهند در نقش رهبر ظاهر شوند و در سیاست خارجی شان به دنبال کنار زدن دیگران هستند. وی با تفکیک مردم ایران از رژیم حاکم بر این کشور، گفت که این رژیم دهه‌ها همین سیاست را دنبال کرده است.

ژنرال متیس با اشاره به کارنامه ایران در اقدامات خرابکارانه به توطئه سوءقصد به حان سفیر عربستان سعودی در آمریکا، حمله به سفارت‌خانه‌های ایالات متحده، و قتل نخست وزیر لبنان اشاره کرد و گفت این اقدامات رژیم ایران تازگی ندارد.

وی بار دیگر بر لزوم چندجانبه‌گرایی تاکید کرد و گفت: «ما به متحدان و شرکایمان نیاز داریم و وقتی به آنها نیاز دارید، باید این اعتماد را در آنها ایجاد کنید [تا بدانند] که ما راهبردی یکپارچه داریم.»

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با شهرآورد تهران؛ فیفا می‌گوید ایران اطمینان داده که زنان را به ورزشگاه‌ها راه می‌دهد

زنان ایران در سال‌های اخیر بارها برای ورود به ورزشگاه تلاش کردند، اما با مانع روبرو شدند

در روزی که میلیون‌ها ایرانی تماشاگر بازی استقلال و پرسپولیس هستند و زنان همچنان اجازه تماشای این دیدار در ورزشگاه را نیافته‌اند، فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرد که از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران اطمینان یافته که زنان در بازی‌های مقدماتی جام جهانی حضور خواهند یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات ایران به فیفا اطمینان داده‌اند که از بازی ماه آینده ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی به بعد، زنان در ورزشگاه حضور خواهند یافت.

ماه آینده تیم ملی ایران در چارچوب مسابقات مقدمات جام جهانی میزبان تیم ملی کامبوج است.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری درباره فوتبال زنان گفت که ۴۰ سال است به جز برخی موارد استثناء زنان در ورزشگاه‌ها حضور نیافته‌اند و از این رو حرکت به سوی مرحله بعد بسیار مهم است.

روز شنبه،فیفا اعلام کرد این نهاد ورزشی «مشکلات عملیاتی درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران نمی‌بیند.

موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها پس از خودسوزی و مرگ سحر خدایاری دختر آبی در ایران، بار دیگر در سطح وسیع و بین المللی مطرح شد؛ اما همچنان مقامات ایران علی رغم فشارهای فیفا تنها اعلام کرده‌اند که زنان می توانند برای تماشای بازی های ملی وارد ورزشگاه شوند.

روز پنجشنبه ۲۸ شهریور، بار دیگر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال تاکید کرد که خواسته فیفا مجوز ورود زنان به ورزشگاه ها در ایران است.

پیش از این نیز فیفا تا نهم شهریور به فدراسیون ایران زمان داده بود تا تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص شود.

این در حالی است که مشخص نیست دقیقا چند درصد از ظرفیت ورزشگاه برای بازی های ملی از جمله بازی ایران و کامبوج به زنان اختصاص داده شده است. حتی ماجرای حضور گزینشی زنان در ورزشگاه‌ها هم که پیش از این با هدف کم کردن فشارهای بین المللی انجام شده نیز از موضوعات مطرح در این روزها است که مقامات فدراسیون فوتبال آن را رد کرده‌اند.

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی قرار است ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود و هیئتی از فیفا برای نظارت بر کیفت ورزشگاه‌ها همچنین وضعیت حضور زنان در ورزشگاه ها به ایران سفر کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همواره تضییع حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شده‌اند که آزار و اذیت و تبعیض علیه زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخستین «موزه واژن» در دنیا با هدف تابو زدایی از بدن زنان در لندن افتتاح می‌شود

نخستین موزه واژن دنیا در لندن افتتاح خواهد شد

نخستین موزه دنیا که به واژن اختصاص دارد پس از جمع آوری ۵۰ هزار پوند کمک های مردمی، در ماه نوامبر در لندن درهای خود را به روی عموم باز خواهد کرد.

به گزارش سرویس جهانی بی بی سی، هدف از احداث این موزه، بالا بردن سطح آگاهی در مورد بیماری‌های زنان و ارائه اطلاعات مفید در مورد سلامت آنها است.

این موزه شامل نمایشگاه های متنوع، نمایشنامه، کارگاه، و دیگر برنامه های سرگرم‌کننده آموزشی با موضوع واژن و سلامت زنان است.

بنیانگذار این موزه می گوید پس از آنکه متوجه شد موزه ای در ایسلند به آلت تناسلی مردانه اختصاص دارد تصمیم گرفت موزه ای برای زنان راه اندازی کند.


بنیانگذار این موزه امیدوار است که راه‌اندازی آن بتواند شرمی که معمولا زنان در رویارویی با بدن خود با آن روبرو هستند را از بین ببرد.

به گزارش یک سازمان خیریه فعال در زمینه سرطان رحم، یک چهارم زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله در بریتانیا خجالت می کشند آزمایش سرطان رحم بدهند.

این موزه با کالج سلطنتی زنان و زایمان همکاری می کند تا زنان را به گفتگو در مورد موضوعاتی که به سلامتی‌شان ربط دارد و در جامعه تابو محسوب می شوند تشویق کند.

موزه واژن لندن برنامه هایی آموزشی در مورد سکس و رابطه نیز برای علاقه مندان ارائه می کند و با تیمی از پزشکان و کارشناسان سلامت در تعامل است.

این موزه امکاناتی را نیز برای افراد بیناجنس و تراجنسیتی ارائه می دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی حکم پرونده محمدعلی نجفی را نقض کرد؛ تلاش‌ها برای ابراز تردید درباره قتل همسر نجفی

در حالی که محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران پس از حکم پرونده قتل میترا استاد با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده است، حکم پرونده قتل میترا استاد از سوی دیوان عالی ایران نقض شد.

احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی ایران روز یکشنبه ۳۱ شهریور درباره نقض حکم پرونده نجفی گفت که «دیوان در نوع قتل تردید کرده است، اما آقای نجفی را قاتل می‌داند و باید یک سری ابهام‌ها و نقض‌ها برطرف شود.»

بنا به گفته این مقام قضایی ممکن است با اثبات نقض های وارد شده به پرونده قتل میترا استاد «قتل غیر عمد محسوب و به لحاظ مجازات جنبه عمومی جرم تخفیف داده می‌شود.»

از مدتی پیش تلاش هایی برای کاهش مجازات نجفی که از مقام های دولت روحانی و پیشتر هاشمی رفسنجانی بوده، شروع شده است.

پیش از این نیز محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای نجفی در پرونده قتل همسرش که در ادامه کار از وکالت او برکنار شد، در ۲۸ مرداد در گفت و گویی که در وبسایت روزنامه رسالت منتشر شد، مدعی شد که در صحنه قتل خانم استاد ۹ گلوله از دو اسلحه شلیک بود، اما پوکه های چهار گلوله نبود و میترا استاد با اسلحه آقای نجفی به قتل نرسیده است.

همچنین حمید گودرزی وکیل مدافع نجفی عنوان کرد که با نقض حکم پرونده از سوی دیوان عالی کشور این پرونده جهت «رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن» به شعبه بدوی رسیدگی کننده به پرونده – شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران- اعاده شده است.

شهردار پیشین تهران روز هفتم خرداد ماه سال جاری و با شلیک گلوله، میترا استاد را به قتل رسانده بود. دادگاه اتهام قتل عمد از سوی نجفی را «محرز» دانست و او در دادگاه به قصاص محکوم شد.

با این حال خانواده میترا استاد اعلام کردند که از قصاص او صرف‌نظر کرده‌اند. نجفی پس از بخشیده شدن قصاص، نسبت به حکم خود درخواست تجدیدنظر کرده بود.

محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی که پس از انقلاب در سمت‌های مختلف از وزارت تا معاونت ریاست جمهوری فعالیت کرد، بیش از یک سال پیش از شهرداری تهران کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از لغو یکطرفه روادید چینی‌ها| ایران با لغو یکطرفه روادید اتباع عمانی موافقت کرد

عکس آرشیوی از مسافران در فرودگاه بین المللی امام خمینی

دولت ایران با پیشنهاد دائمی شدن مقررات لغو روادید یکطرفه برای ورود اتباع عمانی به ایران، موافقت کرد.

هیئت وزیران دولت روحانی روز یکشنبه ۳۱ شهریور با پیشنهاد وزارت امور خارجه مبنی بر دائمی شدن مقررات لغو روادید یکطرفه برای ورود اتباع کشور عمان به ایران موافقت کرد.

لغو روادید شهروندان عمانی از سوی دولت در شرایطی است که شهروندان ایرانی برای ورود به کشور عمان همچنان به گرفتن ویزا نیاز دارند.

چندی پیش نیز دولت با لغو روادید یک طرفه چینی‌ها موافقت کرده بود.

همچنین رئیس جمهوری ایران چندی پیش دستور داده بود تا گردشگران خارجی «بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت» به ایران وارد شوند.

لغو روادید از سوی دولت جمهوری اسلامی در حالی است که براساس گزارش موسسه بریتانیایی هنلی که هرساله اعتبار گذرنامه‌های جهان را منتشر می کند، در سال ۲۰۱۹گذرنامه ایرانی با ۳۹ امتیاز در رتبه ۱۰۱ دارد.

همچنین براساس ارزیابی چند سایت و موسسه بین‌المللی که در سایت پاسپورت ایندکس در سال ۹۷ منتشر شده نیز، گذرنامه ایران برای سفر به کشورهای خارجی تنها به ۱۲ کشور نیاز به ویزا ندارد و برای سفر به ۳۰ کشور هم ویزا هنگام ورود داده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ| دو ایستگاه حمل و نقل در خط تندروی فرودگاه بسته شد

عکس آرشیوی از تجمعات اعتراضی روز شنبه ۳۰ شهریور در هنگ کنگ

در ادامه اعتراضات در هنگ کنگ گزارش‌ها حاکی از برگزاری تجمعاتی در مقابل یک مرکز خرید در حومه منطقه شاتین است. همچنین مقامات هنگ‌کنگ روز یکشنبه ۳۱ شهریور دو ایستگاه در خط تندروی فرودگاه را بستند تا مانع از اخلال احتمالی در جابجایی‌ها در این دولت‌شهر شوند.

به گزارش رویترز، بنابر بیانیه‌ای که فرودگاه بین المللی هنگ کنگ روز یکشنبه ۳۱ شهریور منتشر کرده است قطار امروز تنها میان ایستگاه فرودگاه و پایانه در مرکز این شهر فعالیت خواهد داشت.

گزارش‌ها حاکی است که برخی از مسیرهای اتوبوس‌های فرودگاه به حالت تعلیق درآمده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که معترضین امروز در یک مرکز خرید در هنگ هنگ تجمع کردند و برای پنهان کردن هویت خود صورت‌هایشان را با ماسک پوشانده بودند. این تجمعات پس از یک شب درگیری شدید بین معترضین و پلیس روی داده است.

آن‌ها شعارهایی سر داده و نوشته‌هایی با درخواست برای دموکراسی و دیگر موارد در دست داشتند.

معترضین ضد دولتی هنگ‌کنگ چندین درخواست از جمله خواستار برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در این دولت‌شهر و تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های پلیس در سرکوب معترضان هستند.

تظاهرات هنگ کنگ در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایران در مسابقات کشتی آزاد جهان چهارم شد؛ درخشش دوباره حسن یزدانی با ضربه فنی حریفان

تیم ملی کشتی آزاد ایران با قهرمانی حسن یزدانی توانست در نهایت با یک طلا، یک نقره و دو برنز جایگاه چهارم کشتی آزاد جهان را در مسابقات قزاقستان به دست بیاورد.

بعد از اینکه رقیب هندی در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم حاضر نشد، حسن یزدانی قهرمان اعلام شد و توانست تنها طلای ایران در دو رشته کشتی آزاد و فرنگی کسب کند.

یزدانی با ضربه فنی حریفان به فینال رسید و کشتی‌های او مورد توجه کاربران در فضای مجازی قرار گرفته بود.

پیشتر، علیرضا کریمی در وزن ۹۲ کیلوگرم به مدال نقره و بهنام احسان پور در وزن ۶۱ و یونس امامی در وزن ۷۰ کیلوگرم به برنز دست یافته بودند.

ایران در سالهای اخیر چندبار قهرمان جهان نیز شده بود اما امسال جایگاهی بهتر از چهارمی نیافت. روسیه، قزاقستان و آمریکا به ترتیب اول تا سوم شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معضل بازیافت زباله پلاستیکی؛ تنها بخشی از این مواد قابل بازیافت هستند + ۳ توصیه برای بازیافت پلاستیک

خیلی از مردم آمریکا خودشان را به زحمت می اندازند تا مواد پلاستیکی را بازیافت کنند، غافل از این که بیشتر آنها بازیافت نمی شوند.

به گزارش رادیوی عمومی بوستون (WBUR - FM)، در واقع این تصور که محصولات پلاستیکی بازیافت شده و یه یک فراورده جدید تبدیل می شوند، افسانه‌ای بیش نیست.

درصد بزرگی از محصولات پلاستیکی- ۷۹ درصد- در واقع روانه مراکز جمع آوری زباله می شوند.

.

و مقدار دیگری از پلاستیک آمریکا برای بازیافت شدن به چین فرستاده می شوند، ولی وقتی به آنجا می رسند چنین اتفاقی نمی افتد.

یکی دیگر از مشکلات نیز دولت محلی است که از شهروندان می خواهد تمام محصولات پلاستیکی را در یک ظرف مشترک بازیافت کنند. در حالی که دلیل نمی شود که هر چیزی که پلاستیکی است بازیافت شدنی باشد.

۳ نکته زیر از سوی کارشناسان توصیه شده است که شاید در انتخاب و مصرف پلاستیک و بازیافت آن کمک کند:

۱. کاغذ، فلز، شیشه، و جعبه‌های کارتنی را بازیافت کنید. تنها مواد پلاستیکی‌ای که زیر یا روی آنها شماره‌های ۱، ۲، و ۵ نوشته شده باشد قابل بازیافت هستند.

۲. ظرف‌های دردار پلاستیکی و ظرف‌های ویژه بردن باقی‌مانده غذا از رستوران‌ها به خانه را دور بیاندازید و آنها را با ظرف‌های شیشه ای و «پیرکس» جایگزین کنید. وقتی غذا را در ظرف‌های پلاستیکی در مایکروویو گرم می کنید، ذرات پلاستک وارد غذا می‌شوند.

۳. از مصرف پلاستیک‌های سیاه‌رنگ به طور کامل خودداری کنید. این پلاستیک ها از زباله‌های الکترونیکی بازیافت شده ساخته شده اند. اگر پلاستیک سیاه‌رنگ دارید آن را دور بیاندازید؛ زیرا قابل بازیافت نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بنیاد فیلم آمریکا از «جولی اندروز» بازیگر و خواننده ۸۳ ساله انگلیسی تقدیر می‌کند

آرشیو - جولی اندروز

بنیاد فیلم آمریکا با اهدای جایزه «یک عمر دستاورد» خود به «جولی اندروز» بازیگر پیشکسوت انگلیسی از او تقدیر می‌کند.

این مؤسسه اعلام کرد که این جایزه در یک مراسم جشن ادای احترام، که قرار است در ۲۵ ماه آوریل سال ۲۰۲۰ برگزار شود، به خانم اندروز اهدا خواهد شد.

حرفه بازیگری خانم اندروز چندین دهه قدمت دارد. او در سال ۱۹۶۵ به خاطر نقش آفرینی در نسخه اصلی فیلم «مری پاپینز» جایزه اسکار را به دست آورد.

وی همینطور به خاطر بازی در فیلم های محبوب و به یاد ماندنی مثل «اشک‌ها و لبخند‌ها» (که نام اصلی انگلیسی آن «آوای موسیقی» است) و «دفتر خاطرات شاهدخت» شهرت جهانی دارد.

خانم اندروز علاوه بر بردن دو جایزه گرمی به خاطر آوازخوانی در فیلم «مری پاپینز» و آلبوم «کلکسیون اشعار، ترانه‌ها، و لالایی‌های جولی اندروز»، در سال ۲۰۱۱ نیز جایزه یک عمر دستاورد گرمی را دریافت کرد.

این بازیگر ۸۳ ساله، چهل و هشتمین دریافت کننده این نشان افتخاری معتبر از سوی بنیاد فیلم آمریکا خواهد بود.

از دریافت کنندگان گذشته این جایزه می توان به مِل بروکس، رابرت د نیرو، مریل استریپ، و جورج کلونی اشاره کرد. برنده سال ۲۰۱۹ نیز «دنزل واشینگتن» بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تنش در مناطق تحت کنترل دولت اسد؛ معترضان ضددولتی دو پست ایست و بازرسی ارتش را تصرف کردند

دیر الزور - آرشیو

فعالان اپوزیسیون در سوریه می‌گویند معترضان ضددولتی دست کم دو پست ایست و بازرسی ارتش در استان دیر الزور، واقع در شرق کشور را تصرف کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، اعلام کرد اعتراضات در مناطق تحت کنترل دولت صورت گرفت که نزدیک به مناطقی قرار دارند که تحت کنترل نیروهای مورد حمایت آمریکا است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید اعتراضات پس از نماز جمعه روی داد و معترضان به سمت دو پست ایست و بازرسی ارتش حرکت و آنها را تصرف کردند. گفته می شود در ادامه حرکت معترضان به سمت یک روستا، نیروهای ارتش به سمت معترضان تیراندازی کردند که در نتیجه یکی از معترضان کشته و چند تن دیگر مجروح شدند. گروه های دیگر، آمار مختلفی داده اند. به گفته گروهی از فعالان، معترضان خواهان خروج نیروهای مورد حمایت ایران از منطقه هستند. دیرالزور هم مرز با عراق است و گروه های مورد حمایت رژیم حاکم بر ایران در آن قرار دارند.

چندی پیش دولت ایالات متحده خواستار پایان حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم جمهوری اسلامی، در سوریه شد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک گروگان ایرانی دزدان دریایی سومالی، پس از بیش از چهار سال آزاد شد

عکس از آرشیو

یک ایرانی که بیش از چهار سال در اسارت دزدان دریایی سومالیایی بود روز شنبه ۳۰ شهریور پس از آن که گروگان گیرهایش او را با توجه به نیازهای فوری درمانی آزاد کردند، با هواپیما به پایتخت اتیوپی برده شد.

خبرگزاری فرانسه که این ایرانی را «محمد شریف پناهنده» معرفی کرده است، اظهارات نماینده یک گروه خیریه حامی آزاد کردن اسیران را نقل کرده است که می‌گوید وی به شدت ضعیف و شبیه اسیرانی شده بود که در اردوگاههای جنگی نازی‌ها دیده می‌شدند.

شریف پیش از آن که به ایران بازگردانده شود، در آدیس آبابا تحت مراقبت‌های درمانی قرار می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیفا «مشکل درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران نمی‌بیند

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، می‌گوید این نهاد ورزشی «مشکلات عملیاتی درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران نمی‌بیند.

آسوشیتدپرس روز شنبه ۳۰ شهریور گزارش داد، فیفا این را پس از سفر نمایندگانش به ایران برای بازرسی از امکانات برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی اعلام کرد.

مسئولان فیفا، پس از دیدار با مسئولان ایرانی در تهران، همچنین گفتند با فدراسیون فوتبال ایران برای رفع موانع حضور زنان در مسابقات داخلی نیز در تماس هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع ایالات متحده: به دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا به عربستان سعودی تعداد معدودی نیرو اعزام می‌کند

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد، به دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا تعداد معدودی نیروی نظامی به عربستان سعودی اعزام می‌کند. این نیروها برای کمک به دفاع و مقابله با حملات هوایی هستند.

این نخستین اقدام ایالات متحده در واکنش به حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی در شرق عربستان سعودی است.

مارک اسپر جمعه شب ۲۹ شهریور به وقت واشنگتن، به همراه ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

آقای اسپر با برشمردن اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه، به نقش ایران در حمله روز شنبه ۲۳ شهریور به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اشاره کرد و گفت براساس تحقیقات انجام شده توسط عربستان سعودی، ایالات متحده و برخی تیم‌های بین المللی، شفاف است که حملات روز شنبه از یمن انجام نشده و جمهوری اسلامی ایران مسئول آن است.

در کنار وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشت.
در کنار وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشت.

وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر اینکه عربستان از ایالات متحده درخواست کمک کرده،‌ گفت: عربستان سعودی و امارات متحده برای جلوگیری از تنش بیشتر و همچنین محافظت از زیرساخت‌های مهم درخواست کمک کرده اند. در پاسخ به درخواست پادشاهی عربستان، پرزیدنت ترامپ با اعزام نیرو موافقت کرده که هدف آن دفاعی و با تمرکز بر دفاع هوایی و موشکی خواهد بود. ایالات متحده تحویل تجهیزات نظامی به پادشاهی عربستان و امارات را تسریع می‌بخشد تا توانایی آنها در دفاع از خود را افزایش دهد.

آقای اسپر با اشاره به تاکید پرزیدنت ترامپ بر اینکه آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست،‌ گفت: همانطور که رئیس جمهوری به روشنی گفته است، ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست. همانطوری که گفته شد در صورت نیاز، ما گزینه‌های نظامی زیادی داریم. از رهبران ایران می‌خواهیم که فعالیتهای مخرب و بی ثبات كننده خود را متوقف كرده و در مسیری صلح آمیز و دیپلماتیک قدم بگذارند.

عصر جمعه یک منبع آگاه به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود که وزارت دفاع ایالات متحده معتقد است حمله از جنوب غربی ایران صورت گرفته است.

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۹ شهریور در واکنش به اقدامات ایران گفت که خیلی‌ها می‌گویند باید سریع به ایران واکنش نظامی نشان داد؛ ولی «من خویشتن‌داری بسیاری نشان می‌دهم.»

ایالات متحده روز جمعه تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۹ شهریور با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت که حمله به دیگر کشورها و اخلال در اقتصاد جهان هزینه دارد.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جاستین ترودو پس از علنی شدن یک عکس جنجالی قدیمی، کارزار انتخاباتی خود را به تورنتو برده است

عکس آرشیوی

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، که اخیرا انتشار تصاویری از گذشته او جنجالی به پا کرد، کارزار انتخاباتی خود را به تورنتو، یک شهر متنوع از نظر نژادی، برد و در آنجا وعده داده که سلاح‌هایی را که نظیرشان در حملات نظامی استفاده می شود، ممنوع کند.

ترودو پس از جنجالی شدن یک عکس قدیمی خود، که در آن لباس یکی از شخصیت‌های والت دیزنی را پوشیده و صورتش را تیره کرده بود، عذرخواهی کرد.

به گزارش رویترز، تصویر نخست وزیر کانادا که مربوط به ۲۹ سالگی او است و در سال ۲۰۰۱ گرفته شده به چالش بزرگی برای او تبدیل شده است. به ویژه آن که ترودو رهبری است که اغلب در مورد لزوم مبارزه با تبعیض نژادی صحبت می کند و سه وزیر هندی تبار در کابینه خود دارد.

نخست وزیر کانادا روز جمعه ۲۹ شهریور، در تورنتو که متنوع ترین شهر کانادا از نظر نژادی محسوب می شود، حاضر شد تا درباره محدودیت اسلحه، سخن بگوید و تمرکز تبلیغات انتخاباتی خود را به این مسئله برگرداند.

جاستین ترودو مشغول فعالیت‌های انتخاباتی است که قرار است در ۲۱ اکتبر برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس فرانسه برای مقابله با تظاهرات «جلیقه زردها» از گاز اشک‌آور استفاده کرد

عکس از آرشیو

تظاهرات گروهی از معترضان موسوم به «جلیقه زرد» روز شنبه ۳۰ شهریور نیز در پایتخت فرانسه ادامه یافت و پلیس ضدشورش برای متفرق کردن آنها مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، تعداد معترضان به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که در تظاهرات این آخر هفته در پاریس شرکت کرده‌اند، چند صد نفر برآورد شده است.

پلیس پاریس می‌گوید تظاهرات امروز خسارات مالی و جانی در پی نداشته است. بنا بر اعلام پلیس، دست کم ۱۰۶ نفر بازداشت و بیشتر آنها مبلغ ۱۴۹ دلار بابت تجمع در منطقه ممنوعه جریمه شدند.

بیشتر تظاهرکنندگان این هفته، جلیقه‌های شب‌رنگ زرد به تن نداشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عادل الجبیر: اگر حمله جمهوری اسلامی ایران به مراکز نفتی عربستان تائید شود، «گام‌های متناسب» را بر می‌داریم

عادل الجبیر - آرشیو

وزیر مشاور در امور خارجی پادشاهی عربستان سعودی روز شنبه ۳۰ شهریور گفت در صورتی که تایید شود تهران مسئول حملات اخیر به مراکز نفتی عربستان باشد، ریاض «گام‌های متناسب» را خواهد برداشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر گفت تحقیقات ثابت می‌کند که حملات هوایی شنبه گذشته به تاسیسات آرامکو در شرق عربستان از سمت شمال صورت گرفته و جمهوری اسلامی پشت آن بوده است.

شورشیان حوثی یمن، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۳ شهریور اعلام کردند تاسیسات نفتی بقیق و خریص را هدف حمله هوایی قرار داده‌‌اند.اما آمریکا و عربستان، بر نقش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه آزاد کارگران ایران: سرکوب کارگران برای مرعوب کردن جامعه است

در پی صدور احکام سنگین برای تعدادی از فعالان کارگری و حمله نیروهای پلیس به تجمع کارگران هپکو و ضرب و جرح این کارگران، اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن «موج گسترده سرکوب کارگران» آن را «تلاش نهادهای حکومتی برای مرعوب کردن» کارگران و کل جامعه دانست.

در این بیانیه که در وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شده است، با اشاره به تجمع‌های گسترده کارگری در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات کارگران آمده است: «مسئولان کوچکترین عملی برای پاسخگویی به خواست و مطالبات کارگران از خود نشان نمی دهند و در مقابل، از طریق دستگیری و صدور احکام حبس و شلاق برای کارگران اقدام به سرکوب هر نوع مطالبه گری و حق خواهی آنان می‌نمایند.»

این بیانیه افزوده است: «در این راستا یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع های کارگری در جهت مرعوب نمودن کل کارگران ایران به امری روتین از سوی نهادهای حکومتی بدل شده است.»

این بیانیه سپس با اشاره به حمله نیروهای پلیس به تجمع کارگران هپکو و مصدوم کردن تعداد زیادی از آنان و همزمان دستگیری ۲۸ نفر از این کارگران، آمده است که بخش دیگری از سیاست سرکوب کارگران، از طریق بازداشت و صدور احکام طویل المدت زندان و شلاق طی مدت یکسال گذشته دنبال شده است.

این بیانیه در ادامه به احکام سنگین فعالان کارگری از جمله احکام ۶ سال حبس تا ۱۸ سال حبس برای هفت نفر از دستگیرشدگان هفت تپه، و پرونده سازی برای دیگر فعالان از جمله پروین محمدی، ناهید خداجو، شاپور احسانی راد، نسرین جوادی، فرهاد شیخی، هادی سلیمانی و مهدی فخری و حکم شش سال زندان جعفر عظیم‌زاده، رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، این موارد را نشان دهنده این واقعیت دانست که «دستگاه حاکم تمایلی برای پاسخگویی و تحقق خواست و مطالبات کارگران و معلمان و بازنشستگان» ندارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در ادامه بیانیه خود آورده است که «واقعیت جامعه به وضوح نمایانگر این است که جامعه برخلاف تصور حاکمان مرعوب این نوع سرکوبگری‌ها نمی‌شود.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه تظاهرات خیابانی در هنگ کنگ: معترضان پرچم چین را آتش زدند

تظاهرات خیابانی در هنگ کنگ - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

معترضان هنگ کنگ روز شنبه ۳۰ شهریور شانزدهمین تظاهرات آخر هفته خود را با سر دادن شعارهای ضددولتی ادامه داده و یک پرچم چین را آتش زدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای پلیس هنگ کنگ به منظور مقابله با این اعتراضات اقدام به پرتاب گاز فلفل به سمت تظاهرکنندگان کردند.

تظاهرات این هفته در مقایسه با هفته‌های قبل کوچک‌تر گزارش شده است؛ با این حال پلیس معترضان را متهم به پرتاب بمب‌های آتش‌زا کرده است.

تظاهرات هنگ کنگ در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG