لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

به دنبال تاکید دوباره پرزیدنت ترامپ بر ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای؛ روحانی می‌گوید برای مذاکره آمریکا باید گام اول را بردارد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - به دنبال اظهارات اخیر پرزیدنت ترامپ در نشست سران جی۷ مبنی بر احتمال ملاقات با مقامات ایران و در عین حال تاکید دوباره او بر ضرورت ممانعت از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران،گفته است که ایران نشان داده هیچ تمایلی برای ساخت یک سلاح هسته‌ای ندارد و از این رو، برای گفت‌وگو آمریکا باید قدم اول را برداشته و همه تحریم‌ها را لغو کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان این کنفرانس خبری مشترک و در مورد ایران گفته بود: «می‌توان زود به توافق رسید و ایران می‌تواند کشور موفقی باشد. ولی نمی‌تواند بمب اتمی داشته باشد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه چهارم شهریور در کنفرانس خبری مشترک با پرزیدنت ترامپ به سخنان روز دوشنبه رئیس جمهوری ایران اشاره کرد و گفت که بعد از ملاقات او با وزیر خارجه ایران، روحانی گفته است که حاضر است با هر مقامی لازم باشد، دیدار کند.

آمریکا در راستای کارزار فشار حداکثری، تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داده است. ​

ایالات متحده می گوید توافق هسته‌ای ایران با کشورهای پنج به علاوه یک موسوم به برجام نتوانسته مانع فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی و همچنین برنامه موشکی این کشور شود.

رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته ایالات متحده را از برجام خارج کرد و در دو مرحله تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

در ماه‌های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافت.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اواخر تیرماه گفته بود که پرزیدنت ترامپ در رسیدن به هدف تعیین شده مبنی بر تغییر دادن رفتار رهبران جمهوری اسلامی ایران، مصمم و جدی است و ایران باید بسیار مراقب باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG