لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

با وجود تاکید مقامات ایران بر «واکسن‌های داخلی» نمایندگان مجلس «آسترازنکا» دریافت کرده‌اند


واکسن نورا، تولید دانشگاه بقیة‌الله، وابسته به سپاه پاسداران فاز سوم مطالعات انسانی را آغاز کرده است.
واکسن نورا، تولید دانشگاه بقیة‌الله، وابسته به سپاه پاسداران فاز سوم مطالعات انسانی را آغاز کرده است.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت می‌گوید در ایران پنج تولیدکننده واکسن کرونا، تأییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرده‌اند. محسن زهرایی گفت به زودی واکسن‌های دیگر هم اضافه می‌شوند.

تاکنون واکسن‌های برکت، پاستوکووک، اسپایکوژن (با گزارش کارآیی)، رازی و فخرا (بدون گزارش کارآیی) از سازمان غذا و داروی ایران، مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند.

با این حال، سهم واکسن‌های داخلی در واکسیناسیون عمومی قابل توجه نبوده است.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، تاکنون ۳۴ میلیون دز واکسن ایرانی به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

از این تعداد، ۱۵ میلیون دز واکسن برکت، ۸ میلیون دز واکسن پاستوکووک، ۶ میلیون دز واکسن اسپایکوژن، و ۵ میلیون دز واکسن رازی به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

همچنین واکسن «نورا» تولید دانشگاه بقیة‌الله، وابسته به سپاه پاسداران نیز در فاز سوم مطالعات انسانی قرار دارد.

ایران می‌گوید دو واکسن اسوه و کرناپسین - مبتنی بر فن‌آوری «ام آر ان ای» - را نیز در دست تولید دارد که در فاز نخست کارآزمایی بالینی قرار دارند.

در حالی که تمرکز مقامات بهداشتی ایران همواره بر روی تبلیغ برای واکسن‌های داخلی متمرکز بوده است و در روزهای اخیر، اظهار نظر رئیس سازمان غذا و دارو مبنی بر توقف واردات واکسن و کمبود واکسن آسترازنکا در مراکز واکسیناسیون خبرساز شده است، خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران در توییتی از تزریق واکسن آسترازنکا به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبر داده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، تاکنون ۶۰ میلیون و ۲۱ هزار و ۴۳۰ نفر دز اول، ۵۲ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۳۹۰ نفر دز دوم و ۹ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۴۲۴ نفر دز یادآور واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

آمار داخلی نشان می‌دهد حدود ۱۱.۵ درصد از مردم تمایلی به زدن واکسن ندارند. بسیاری معتقدند عدم اطلاع‌رسانی شفاف در مورد کارآیی و ایمنی واکسن‌ها به ویژه واکسن‌های داخلی به نداشتن اطمینان میان مردم دامن می‌زند.

از طرفی، گزارش‌هایی مبنی بر تخلف در مراکز واکسیناسیون به صورتی که ابتدا اطلاعات افراد در سامانه ثبت می‌شود و سپس می‌توانند بی‌آن که واکسن بزنند از محل خارج شوند منتشر شده است.


یک مقام وزارت بهداشت ایران انجام چنین اقدامی را «امکان ناپذیر» خوانده است. مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت گفته است که «تسلیم کارت ملی افراد بعد از انجام واکسیناسیون انجام می‌شود» و امکان تخلف وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG