لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

آخرین لایحه بودجه احمدی نژاد هم سر وقت نرسید


День битвы на подушках.Вашингтон
День битвы на подушках.Вашингтон
پانزدهم آذر، آخرین مهلت قانونی برای تقدیم لایحه بودجه سال آینده فرا رسید، اما برای هشتمین سال پیاپی، محمود احمدی نژاد از تقدیم بودجه در ضرب الاجل قانونی خودداری کرد تا یکی از بی نظم ترین دولت های جمهوری اسلامی در ارایه لایحه بودجه لقب بگیرد.

با اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مدتها پیش به دولت تذکر داده بودند که لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ را تا ۱۵ آذر تقدیم کند، اما امروز چهارشنبه، پانزدهم آذر، رییس مجلس شورای اسلامی تایید کرد که لایحه بودجه به مجلس نخواهد آمد.

نادر قاضی پور، نماینده مجلس امروز چهارشنبه ۱۵ آذر، در تذکری شفاهی به رئیس مجلس گفت:«دولت باید طبق قانون لایحه بودجه را امروز به مجلس ارائه می کرد، آیا لایحه بودجه را تحویل گرفتید؟» که علی لاریجانی در پاسخ گفت:« تذکر شما وارد است و امروز باید لایحه بودجه به مجلس می آمد.»

تقریبا مشخص نیست که دولت احمدی نژاد چه زمانی لایحه بودجه سال ۹۲ را تقدیم می کند.

ابراهیم ابراهیمی، معاون تقنینی امور پارلمانی ریاست جمهوری تایید کرد که «بودجه سال 92 با حضور کارشناسان مربوطه در حال جمع بندی نهایی است و این بودجه در زمان بندی قانونی خود یعنی امروز (پانزده آذر) تحویل مجلس نمی شود.»

محمود احمدی نژاد بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در سال ۸۴، لوایح بودجه ایران را تقدیم مجلس کرده و هرگز این لایحه در موعد مقرر تقدیم نشده است.

با اینکه زمان نهایی ارایه بودجه ۱۵ آذر است اما احمدی نژاد هفت بودجه سالهای قبل را دو بار در دی ماه ، سه بار در بهمن ماه و دو بار در اول اسفند تقدیم کرده و به این ترتیب بی نظم ترین دولت در سالهای گذشته بوده است.

در دولت های قبل، بودجه اغلب بعد از ۱۵ آذر تقدیم مجلس می شد اما به ندرت ارایه لایحه بودجه به دیماه می رسید.

دولت احمدی نژاد بی نظم تر از دولت های قبلی است
دولت احمدی نژاد بی نظم تر از دولت های قبلی است


بی نظمی دولت در ارایه بودجه به دیدگاه خاص محمود احمدی نژاد در قبال نظام بودجه باز می گردد. او در آغاز کار سازمان برنامه و بودجه ایران را منحل کرد چرا که اعتقاد داشت نیازی به این سازمان عریض و طویل نیست.

اصلی ترین وظیفه سازمان برنامه و بودجه استفاده از نظر کارشناسان و ارتباط با سایر بخش های حکومت برای برنامه ریزی و بودجه نویسی بود و حدود شصت سال اینکار را برعهده داشت.

به نظر می رسد دولت احمدی نژاد برای تقدیم لایحه بودجه امسال نیز مشکل داشته باشد چون ایران در ماه های اخیر با دور جدیدی از تحریم ها مواجه شده که بر فروش نفت ایران تاثیر گذاشته است. برخی منابع تایید کرده اند که در آمد فروش نفت ایران به حدود یک سوم کاهش یافته است. اصلی ترین منبع درآمد جمهوری اسلامی فروش نفت است.

هنوز کسی نمی داند چه زمانی لایحه بودجه تقدیم می شود اما خبرگزاری فارس نوشته است محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس مامور شده است ارسال لایحه بودجه توسط دولت را پیگیری کند.
XS
SM
MD
LG