لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

جایزه ویژه آکادمی فیلم «آسیا-پاسیفیک» برای کیارستمی؛ تقدیر از نوید محمدزاده


یازدهمین دوره مراسم اهدای جوایز فیلم آکادمی آسیا-پاسیفیک که به اسکار آسیایی معروف است، با شور و هیجان بسیاری در شهر «بریزبن» استرالیا برگزار شد و هیأت داوران جوایزبرتر را به سینماگران و آثار برگزیده اهدا کرد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، جایزه استاد عباس کیارستمی نیز برای درک ویژه هنری وی در فیلم آخرش «۲۴ فریم» اهدا شد. این جایزه هفتاد و هفتمین جایزه بین‌المللی برای کیارستمی است که در هفتاد و هفتمین سال تولدش و پس از درگذشت اش به او تعلق گرفت.

مراسم اهدای جوایز سینمایی آسیا-پاسیفیک هر سال در این شهر برگزار می شود و هدف آن تجلیل از هنرمندان و حمایت از سینمای منطقه است.

در سال‌های اخیر سینمای ایران حضور پرباری در مراسم اهدای جوایز سینمایی آسیا-پاسیفیک داشته و سینماگران ایرانی جوایز مختلفی دریافت کرده اند.

اما امسال سینمای ایران علی رغم نامزدی در چند بخش اصلی و رقابتی جایزه ای نبرد و موفقیت چندانی نداشت.

نوید محمدزاده هنرمند جوان ایرانی که برای بازی در فیلم «بدون امضاء، بدون تاریخ» به کارگردانی وحید جلیلوند نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد بود، در کسب این عنوان ناکام ماند.

با این حال هیأت داورن با توجه به بازی درخشان و تأثیرگذار نوید محمدزاده ضمن اهدای جایزه ای ویژه، از این هنرمند ایرانی تقدیر کرد.

نوید محمدزاده هنگام دریافت جایزه، ضمن تشکر از هیأت داوران، این جایزه را به قربانیان و بازماندگان زلزله مرگبار کرمانشاه تقدیم کرد.

در این بخش «راجکومار رائو» هنرمند هندی برای بازی در فیلم نیوتون برنده جایزه اصلی شد.

فیلم «لرد» ساخته محمد رسول اوف نماینده ایران در بخش بهترین فیلم سال بود ولی موفق به دریافت جایزه نشد و هیأت داوران «کشور شیرین» اثری از «وارویک تورنتون» استرالیایی را برگزید.

«اسکی باز» به کارگردانی «فریدون نجفی» نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم بلند جوانان بود که موفقیتی نداشت و این جایزه به فیلمی از اندونزی رسید.

تقدیر از کیارستمی

اما جایزه یک عمر دستاورد هنری به عباس کیارستمی سینماگر فقید ایرانی اهدا شد، هیأت داوران این جایزه افتخاری را برای فیلم «بیست و چهار فریم» به این هنرمند ایرانی داد و از سالها حضور درخشان او در عرصه سینما و دستاوردهای ارزنده هنری تجلیل کرد.

به گفته سخنگوی آکادمی فیلم آسیا-پاسیفیک امسال چهل و یک فیلم از بیست و یک کشور آسیایی و اقیانوسیه در شاخه های مختلف رقابت داشتند که رکورد قابل توجهی محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG