لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

شنبه پرکار احمدی نژاد؛ جابجایی چهره های جنجالی


سمت جدید «رحیم مشایی» به اهمیت پست قبل او نیست
سمت جدید «رحیم مشایی» به اهمیت پست قبل او نیست
اولین روز هفته در ایران با تغییراتی در کابینه محمود احمدی نژاد به شب رسید. تغییراتی که ظاهرا از اختیارات اسفندیار رحیم مشایی کم کرده و بر اختیارات علی نیکزاد و محمد شريف ملك زاده افزوده است.

عصر روز شنبه، رئیس جمهوری ایران وزیر ارتباطات، رییس دفتر و معاون رییس جمهوری در امور گردشگری را تغییر داد.

بر این اساس، رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عزل شد و از سوی احمدی نژاد او به سمت مشاور رییس جمهوری منصوب شد. به جای او، علی نیکزاد، وزیر فعلی راه و شهرسازی همزمان، سرپرست وزارت ارتباطات شد.

تغییر دیگر، رفتن اسفندیار رحیم مشایی از دفتر ریاست جمهوری بود. بدون اینکه اشاره شود رحیم مشایی عزل شده یا استعفا کرده، خبرگزاری های دولتی حکمی را منتشر کرده اند که احمدی نژاد بعد از تمجید از رحیم مشایی، او را به سمت «مشاور رییس جمهور و رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد» منصوب کرد.

اما تغییر سوم، در سازمان گردشگری بود. احمدی نژاد ، سید حسن موسوی رییس فعلی سازمان گردشگری را به جای رحیم مشایی منصوب کرد و جای خالی موسوی در سازمان گردشگری را به محمد شريف ملك زاده از نزدیکان خود داد.

همه این تغییرات شش ماه به انتخابات ریاست جمهوری دوره آینده و هشت ماه تا پایان کار دولت دهم صورت گرفته است.

خبرگزاری های دولتی از انگیزه و دلایل این تغییرات ننوشته اند و تقریبا همه آنها خبر ارسالی دولت را بی کم و کاست منعکس کرده اند. حتی خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا که به دولت تعلق دارد، چیزی بیش از سایر رسانه ها ننوشته است.

جنجالی های دولت
با اینکه عزل وزیر ارتباطات کم اهمیت نیست اما مهمترین نکته در تغییرات شنبه شب دولت، کنار رفتن رحیم مشایی و بازگشت ملک زاده به دولت است؛ دو چهره جنجالی دولت که حامیان آیت الله خامنه ای، آنها را به عنوان سران «جریان انحرافی» می نامند.

اسفندیار رحیم مشایی جنجالی ترین و با نفوذترین چهره دولت احمدی نژاد است. بیش از ده وزیر دولت احمدی نژاد برکنار شده اند و اغلب حذف شدگان، رحیم مشایی را عامل عزل خود عنوان کرده اند.

نزدیکان آیت الله خامنه ای سه سال است که از او دل پری دارند.

بعد از اینکه رحیم مشایی «مردم اسرائیل» را «دوست» خواند، آیت الله خامنه ای واکنش نشان داد و اظهارات او را رد کرد.

بار دیگر هم بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، رحیم مشایی به عنوان معاون اول رییس جمهوری ایران برگزیده شد. اما آیت الله خامنه ای خواستار برکناری او شد. چند روزی تا عزل او طول کشید و این بحران دیگری بین دولت و آیت الله خامنه ای بود.

هر چقدر اسفندیار رحیم مشایی جنجالی است، محمود احمدی نژاد هم در حمایت از او بی پرواست. او بارها تاکید کرده که رحیم مشایی افکار خیلی خوبی دارد. همین امروز احمدی نژاد در حکم مشایی به سمت مشاوره نوشت همکاری با او «هدیه الهی» است.

محمد شريف ملك زاده دیگر عضو جنجالی دولت است که با حکم روز شنبه احمدی نژاد باز به دولت بازگشته است. شریف ملک زاده، معاون رحیم مشایی در زمان ریاست بر سازمان گردشگری در دولت اول احمدی نژاد بود. او بعد به سمت دبير كل شورای عالي رسيدگي به امور ايرانيان خارج از كشور رسید.

او چند نشست با حضور ایرانیان خارج از کشور برگزار کرد که منتقدان از ریخت و پاش های مالی او انتقاد کردند.

ستاره بخت شریف ملک زاده وقتی افول کرد که او به سفارش احمدی نژاد توسط علی اکبر صالحی به سمت معاون اداري و مالي وزارت خارجه منصوب شد. هنوز یک ماه از این انتصاب نگذشته بود که در تیرماه سال ۹۰، با اعتراض نمایندگان استعفا داد و بعد از آن توسط قوه قضاییه بازداشت شد.

قوه قضاییه ایران اتهامات او را مالی عنوان کرد اما او هرگز محاکمه نشد. تا اردیبهشت امسال که از سوی آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رییس سابق قوه قضاییه دعوت به کار شد.

علی نیکزاد هم هر چند چهره ای جنجالی نیست، اما حالا با ریاست بر دو وزارتخانه، جزو چهره های مهم کابینه احمدی نژاد است.

او از مدیران اجرایی دولت است و حتی برخی نزدیکان احمدی نژاد از او به عنوان یکی از گزینه های این طیف برای انتخابات سال آینده نام می برند.
XS
SM
MD
LG