لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

کلینتون: پیوستن به پیمان دریایی به نفع آمریکاست


کلیننون: کنوانسیون قانون دریایی سازمان ملل متحد بنفع امریکا است
کلیننون: کنوانسیون قانون دریایی سازمان ملل متحد بنفع امریکا است
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه و رهبران ارشد نظامی امریکا، سناتورهای امریکایی را به تصویب امضای یک پیمان دریایی بین المللی تشویق کرده اند. این پیمان از دیرباز، به دلیل نگرانی از تضعیف حاکمیت امریکا، با مخالف روبرو بوده است.
خانم کلینتون روز چهارشنبه در توضیحاتی در کمیته مناسبات خارجی سنا، پیوستن به کنوانسیون قانون دریاهای سازمان ملل متحد را «فوری ترین مساله امنیتی و اقتصادی» نامید.
او از جمله گفت «به باور ما لازم است هم اینک عملی صورت گیرد. هیچ کشور دیگری به اندازه امریکا از این کنوانسیون سود نمی برد. ما به عنوان نیرومندترین قدرت دریایی جهان، از مواد مربوط به آزادی کشتیرانی که در آن گنجانده شده است، بهره مند می شویم؛ و به عنوان دومین کشور جهان با طولانی ترین خطوط ساحلی، از مواد پیمان در مورد منابع طبیعی درون آبی استفاده می کنیم.»
لئون پانه تا وزیر دفاع به سناتورها گفت تاکید امریکا بر نقش خود به عنوان یک قدرت دریایی منوط به پیوستن به پیمان سال ۱۹۸۲ است. این پیمان از سال ۱۹۹۴ به مورد اجرا گذاشته شده است.
ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش امریکا نیز
در جلسه کمیته مناسبات خارجی سنا از کنوانسیون حمایت کرد.
اما جان کری رییس کمیته، قصد ندارد پیمان را پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر به رای بگذارد، زیرا نمی خواهد این پیمان قربانی مبازرات انتخاباتی یا سیاستهای جاری شود.
امریکا تنها قدرت دریایی جهان است که این پیمان دریایی را امضا نکرده است. ۱۶۱ کشور و اتحادیه اروپا آن را امضا کرده اند.
XS
SM
MD
LG