لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

مذاکرات ۶ قدرت جهانی و ایران به روز دوم کشیده شد


کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جلیل سعیدی مذاکره کننده اتمی تهران درآستانه شروع مذاکرات در بغداد
کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جلیل سعیدی مذاکره کننده اتمی تهران درآستانه شروع مذاکرات در بغداد
خبرگزاری های بین المللی در پایان نخستین روز مذاکرات اتمی شش قدرت جهانی با ایران در پایتخت عراق، به نقل از مقامات ایران می گویند این مذاکرات روز پنجشنبه پیگیری می شود.

نمایندگان شش قدرت جهان امروز، چهارشنبه با مذاکره کننده اتمی ایران در بغداد جلسه ای تشکیل دادند که نخستین دور آن بیش از سه ساعت طول کشید .

خبرگزاری های می گویند قدرت های جهانی می خواهند از طریق گفتگو با ایران به توافقی برسند که تهران تولید اورانیوم غنی شده با درجه خلوص بالا را متوقف کند – اورنیومی که کشورهای غربی نگرانند می تواند برای تولید بمب اتمی مورد استفاده قرار گیرد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از بغداد به نقل از سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید « قدرت های جهانی با مجموعه جدیدی از پیشنهادات، که مورد علاقه و به نفع ایران نیز خواهد بود، به سر میز مذاکرات آمده اند».

مایکل من سخنگوی کاترین اشتون به خبرنگاران در صحنه مذاکرات گفت «من قصد ندارم وارد جزئیات شوم ولی مسلما پیشنهاداتی که ارائه داده ایم مورد علاقه و به نفع ایران هم خواهد بود. ما مجموعه ای را عرضه کرده ایم که نگرانی هایمان را از برنامه اتمی ایران برطرف کند. ما امیدواریم ایران واکنشی مثبت نشان بدهد».

بنا به گزارش های خبری، احیای یک پیشنهاد قبلی که ایران براساس آن اورانیوم غنی شده خود را در ازای دریافت سوخت برای یک رآکتور مولد ایزوتوپ های داروئی به خارج منتقل کند، بخشی از مجموعه پیشنهادی قدرت های جهانی است.

گزارش های خبری در عین حال به نقل از یک دیپلمات گروه «پنج بعلاوه یک» حاکی از آن است که قدرت های جهانی پیشنهادی برای تخفیف و یا تعلیق تحریم های جاری ارائه نداده اند، که خواست تهران است. بجای آن ممکن است به ایران قول داده شود که تحریم های جدیدی وضع نشود- ایران بتواند دسترسی آزادتری به قطعات یدکی هواپیما پیدا کند، و احتمالا ممنوعیت های بیمه ای اتحادیه اروپا در مورد نفت کش های حامل نفت ایران به تعویق بیفتد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری های ایران، می گوید سعید جلیلی مذاکره کننده اتمی تهران گفته است امیدوار است مذاکرات به آغاز دورانی جدید در مناسبات منجر شود.

در همین حال ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران می گوید جمهوری اسلامی در نخستین روز مذاکرات بغداد «بسته جامعی شامل ۵ محور ارائه داده است». گزارش ایرنا حاوی جزئیات نیست اما می گوید «جمهوری اسلامی در این بسته که به طور گام به گام تدوین شده، گام های عملی مشخصی را به طرف غربی پیشنهاد کرده است».

جلسه امروز، چهارشنبه، به فاصله چند ساعت پس از آن تشکیل شد که رئیس آژانش نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی گفت انتظار دارد ایران «خیلی زود» توافقی را با آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا کند، که بازرسی از تاسیسات اتمی اش را ممکن می سازد. آژانس به استفاده ایران از بعضی از این تاسیسات برای یک برنامه پنهانی تسلیحات اتمی ظنین است.

یوکیا آمانو مدیر کل آزانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه پس از ملاقات با سعید جلیلی مذاکره کننده اتمی ایران در تهران به وین بازگشت. آقای آمانو گفت وی و آقای جلیلی «تصمیم گرفته اند» در مورد دسترسی سازمان ملل متحد به به تاسیسات ایرانی، از جمله مجتمع نظامی پارچین «به توافق» برسند.

قدرت های غربی به درگیری ایران در پژوهشی مرتبط با تسلیحات اتمی در این مجتمع مشکوک اند. تهران می گوید پارچین یکی از تاسیسات متعارف نظامی است و تاکید می کند که برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید اطلاعیه ها را «گامی به جلو» توصیف کرد اما گفت واشنگتن ارزیابی خود را از رفتار تهران براساس عملکرد ارائه خو.اهد داد نه وعده و توافق.

اسرائیل ایران مسلح به تسلیحات اتمی را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند و حاضر نیست توسل به اقدامی نظامی علیه برنامه اتمی ایران را منتفی بداند.
XS
SM
MD
LG