لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

تحویل دو بسته سوخت اتمی به راکتور تهران


خبرگزاری مهر به نقل از سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی اعلام کرد «متخصصان این سازمان موفق شدند دو بسته سوخت صفحه‌ای استاندارد تولیدی کشور را پس از انجام آزمایش‌های نهایی در اختیار راکتور تحقیقاتی تهران قرار دهند.»

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر می گوید ایران با این اقدام تلاش می کند پیشرفت های هسته ای خود را، پیش از مذاکرات بغداد با کشورهای ۵+۱ در روز چهارشنبه، با صدای بلند اعلام کند.

خبرگزاری رویترز می نویسد درصورت تایید این خبر، معامله با ایران برسر مبادله اورانیوم و سوخت را بی اساس می شود.

خبر تحویل دو بسته سوخت اتمی به رآکتور تهران را وبسایت تلویزیون جمهوری اسلامی ایران نیز منتشر کرده است. دیپلمات های غربی و تحلیلگران می گویند جمهوری اسلامی بارها درباده پیشرفت هسته ای خود مبالغه کرده تا هنگام مذاکره با کشورهای خارجی دست بالا را بگیرد.

نمایندگان ایران و کشورهای موسوم به ۵ +۱، قرار است امروز چهارشنبه در بغداد ملاقات و درباره راه های اعتمادسازی و از بین بردن تردیدها درباره برنامه هسته ای تهران، مذاکره کنند. غرب به برنامه اتمی ایران مشکوک است و می گوید ایران به طور مخفیانه در تلاش برای تولید سلاح اتمی است. تهران این اتهام را رد میکند و می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ماه گذشته گفت که تهران
آماده ملاحظه نسخه بروز شده قرارداد ۲۰۰۹ درباره مبادله سوخت است که با عدم توافق میان ایران و مذاکره کنندگان خارجی بر سر جزییات به شکست انجامید.

طبق آن قرارداد، ایران باید ذخیره اورانیوم با غلظت پایین را به خارج بفرستد و در عوض سوخت لازم برای رآکتور تهران را دریافت کند.

اما ایران در تمام این مدت غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را برای تولید سوخت ادامه داده است. کشورهای غربی به عملکرد ایران مشکوک هستند و می گویند ایران می تواند اورانیوم غنی شده ۹۰ درصدی برای بمب اتم را تهیه کند.

کارشناسان غربی تخمین می زنند که ایران اورانیوم غنی شده کافی برای چهار بمب اتم را در اختیار دارد که تنها باید تا غلظت بالاتر تغلیظ شود.
XS
SM
MD
LG