لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

کره شمالی می گوید در اندیشه آزمایش اتمی نیست


کره شمالی هشدار می دهد به توسعه برنامه اتمی خود ادامه خواهد داد، اما می گوید در نظر ندارد به " یک عمل نظامی مانند آزمایش اتمی" دست بزند.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی روز سه شنبه بنقل از سخنگوی وزارت امور خارجه گفت پیونگ یانگ " نقشه ای برای آزمایش اتمی از آغاز ندارد" زیرا می خواهد یک ماهواره علمی و تکنیکی پرتاب کند." سخنگو همچنین گفت " راه بسوی حل صلحجویانه مساله اتمی در شبه جزیره کره از طریق گفت و شنود و مذاکره هنوز باز است."

بیانیه کره شمالی در پی هفته ها هشدار های غرب که حاکی است پیونگ یانگ سومین آزمایش اتمی زیرزمینی خود را از سال 2006 تدارک می بیند صادر می شود. با این حال، منابع دیپلماتیک و اطلاعاتی غرب اواخر آوریل گفتند تصویر ماهواره ای از مرکز مظنون پرتاب در شمال هنوز حضور تجهیزات لازم برای انجام چنین آزمایشی را نشان نمی دهد.

بیانیه کره شمالی پس از آن منتشر می شود که رهبران گروه 8 روز دوشنبه به کره شمالی هشدار دادند اگر به تهدید ثبات منطقه ادامه دهد، با تحریم های بیشتر روبرو خواهد شد.

کره شمالی در پی آزمایش نافرجام راکت در ماه آوریل هدف محکومیت گسترده بین المللی قرار گرفت. سازمان ملل متحد و شماری از دولت های غربی پیونگ یانگ را متهم کردند از پرتاب ماهواره بعنوان بهانه ای برای آزمایش موشک دور برد، که بر اساس تحریم های سازمان ملل متحد قدغن است، استفاده می کند.

در بیانیه کره شمالی همچنین گفته می شود پیونگ یانگ طرح های نامشخصی را برای پاسخگویی به امریکا آماده می سازد.
XS
SM
MD
LG