لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۳

ایران سفیر خود در باکو را فراخواند


ایران سفیر خود را از آذربایجان فراخواند. این اقدام در میان اختلاف بین دو کشور و در حالی که باکو برای میزبانی مسابقه آواز یوروویژن آماده می شود صورت می گیرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو می گوید محمد باقر بهرامی روز دوشنبه برای گفت و گو در باره آنچه سفارت آن را " اهانت به مقدسات مذهبی" نامید به تهران رفت.

معترضین آذربایجانی هفته پیش در مقابل سفارت ایران جمع شدند تا سیاست های ضد آذری تهران و نقض حقوقی آذری ها در ایران را محکوم کنند.

در جریان تجمع، تظاهر کنندگان در کوشش برای مسخره کردن محمود احمدی نژاد رییس جمهوری و آیت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ، عکس های آنها را در دست داشتند.

پلیس آذربایجان چندین معترض را که سعی داشتند در جریان راه پیمایی در روز دوشنبه توجه را به نقض حقوق بشر در آذربایجان جلب کنند دستگیر کرد.

آذربایجان با آغاز یوروویژن، بزرگترین فستیوال آواز در اروپا در روز سه شنبه ، زیر ذره بین جهانی قرار می گیرد.

باکو می خواهد از این رقابت برای تقویت سیمای خود استفاده کند. تخمین زده می شود که ۱۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان فستیوال را تماشا خواهند کرد.

در این میان، ارمنستان می گوید مسابقه یوروویژن را تحریم می کند.

آذربایجان و ارمنستان در اختلاف بر سر ناحیه ار منی نشین قره باغ علیه در آذربایجان درگیر هستند.

این منطقه در سال ۱۹۸۸ از آذربایجان جدا شد و اعلام استقلال کرد، و جنگی شش ساله را که ۳۵ هزار کشته و بیش از یک میلیون بی خانمان برجا گذاشت براه انداخت.

کوشش های بین المللی برای برقراری صلح بین دو طرف به جایی نرسیده است، و تنش های مرزی بین نیروهایی که ارمنستان از آنها حمایت می کند و سربازان آذربایجان همچنان بالا است.
XS
SM
MD
LG