لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

آمانو: امضای قرارداد با ایران نزدیک است


یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، می گوید انتظار دارد ایران بزودی توافقنامه ای را با آژانس امضا کند.

آقای آمانو روز سه شنبه در وین گفت هنوز اختلافاتی وجود دارد که باید برطرف شود. او روز دوشنبه در تهران با سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات اتمی ایران، و فریدون عباسی دوانی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ملاقات کرد. ّآمانو گفت او و جلیلی تصمیم گرفتند در مورد دسترسی یه مراکز ایران از جمله مجتمع نظامی پارچین به توافق برسند.

اسراییل ایران مسلح به تسلیحات اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می بیند و حاضر نیست عمل نظامی علیه برنامه اتمی آنرا رد کند. ماتان ویلنایی وزیر مشاور اسراییل روز سه شنبه چشم انداز توافق فوری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را رد کرد و گفت بدلیل آنچه او آنرا سابقه فریبکاری تهران نامید مجبور است "همیشه نسبت به ایران مسکوک باشد."

آمانو گفت اختلافاتی بین آژانس و ایران باقی است، و او مطمئن نیست چه وقت برطرف خواهد شد. اما همچنین اظهار داشت جلیلی اطمینان داد که اختلافات مانع توافق نخواهد بود.
آمانو برای نخستین بار از زمان برگزیده شدن به مدیریت آژانس در سال ۲۰۰۹ به تهران رفت.
هنوز روشن نیست پیشرفت ظاهری آمانو در مورد بازرسی هاس آژانس بین المللی انرژی اتمی چه تاثیری بر مذاکرات بغداد خواهد داشت.

انتظار می رفت دو طرف در این دیدار درباره دسترسی سازمان ملل به تاسیسات مظنون به تولید برنامه تسلیحات اتمی بحث کنند؛ اما سعید جلیلی پس از مذاکرات گفت او درباره چگونگی همکاری خلع سلاح اتمی جهانی، متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی، و حمایت از حقوق اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، بحثی خوب با آمانو انجام داده است.

رابرت وود، قائم مقام نماینده آمریکا در آژانس، از ایران خواست برای همکاری کامل و شفاف با آژانس «گامهای قاطع» بردارد. در بخشی از بیانیه قائم مقام آمریکا در آژانس بین المللی اتمی آمده است: «با وجودی که ما از تلاشهای (آقای) آمانو، دبیرکل آژانس برای دستیابی به یک توافقنامه اساسی قدرشناسی می کنیم، اما کماکان نگران تعهد ایران به برداشتن قدمهای واقعی برای همکاری کامل با تلاشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم... ما مصرانه از ایران می خواهیم از این فرصت استفاده کند و راهکاری برای همه نگرانیهای موجود در مورد ماهیت برنامه اتمی خود بیابد. همکاری کامل و شفاف با آژانس بین المللی انرژی اتمی اولین قدم منطقی در این مسیر خواهد بود. »

ایران درخواستهای پیاپی آژانس برای بازرسی از مجتمع نظامی پارچین را رد کرده است. غرب می گوید آنجا پژوهشکده ای برای تسلیحات اتمی است. تهران می گوید در پارچین فقط تسلیحات متعارف قرار دارند و بر صلحجویانه بودن برنامه اتمی اش تاکید می گذارد.

جلیلی شامگاه دوشنبه پیشاپیش مذاکرات اتمی با قدرتهای جهان در روز چهارشنبه وارد بغداد شد.
XS
SM
MD
LG