لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

مذاکرات آتش‌بس غزه بدون پیشرفت ملموس؛ حماس: بدون توقف جنگ، آتش‌بس در کار نیست


مقامات حماس می‌گویند مذاکرات برای برقراری آتش‌بس ۴۰ روزه در غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی که شنبه در قاهره آغاز شده بود، بدون پیشرفت ملموس به پایان رسیده و روز یکشنبه ادامه خواهد یافت.

یکی از مقامات ارشد حماس اواخر روز شنبه تاکید کرد که این گروه «تحت هیچ شرایطی» با آتش‌بس در غزه که صراحتاً شامل پایان جنگ نباشد، موافقت نخواهد کرد. پیش‌تر هم بنیامین نتانیاهو گفته بود: اسرائیل با پایان دادن به جنگ به عنوان بخشی از معامله با حماس موافقت نخواهد کرد.

این در حالی است که رسانه‌های عرب‌زبان صبح روز شنبه ۱۵ اردیبهشت گزارش دادند که حماس به‌زودی موافقت خود با طرح پیشنهادی مصر اعلام خواهد کرد.

در همین حال، منابع مصری می‌گویند اسرائیل به حماس یک هفته فرصت داده تا پیش‌نویس توافق فعلی را بپذیرد، واگرنه حمله به رفح را آغاز خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه هشدارهای خود درباره حمله بزرگ اسرائیل به رفح در نوار غزه را باردیگر اعلام کرد و گفت که «اسرائیل طرحی برای محافظت از غیرنظامیان ارائه نکرده است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلینکن در نشستی در انستیتو مک کین در آریزونا گفت: «در صورت عدم وجود چنین طرحی، ما نمی‌توانیم از عملیات نظامی بزرگی که در رفح انجام می‌شود، حمایت کنیم، زیرا آسیبی که این عملیات وارد می‌کند فراتر از حد قابل قبول است.»

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، نسبت به حمله زمینی اسرائیل به رفح هشدار داده و گفته است که چنین عملیاتی می‌تواند به «حمام خون» منجر شود.

حدود ۱/۵ میلیون فلسطینی در شهر جنوبی غزه پناه گرفته‌اند زیرا این سرزمین پس از جنگی که در ۷ اکتبر پس از حمله تروریستی شبه نظامیان حماس به اسرائیل آغاز شد و ۱۲۰۰ نفر را کشتند و حدود ۲۵۰ نفر را گروگان گرفتند، ویران شده است.

XS
SM
MD
LG