لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

تیم ملی کشتی فرنگی ایران با ۴ طلا، ۳ نقره ‌۲ برنز و‌ کسب ۲۰۰ امتیاز قهرمان آسیا شد


تیم ملی کشتی فرنگی ایران
تیم ملی کشتی فرنگی ایران

سی و سومین دوره رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا، در شهر بیشکک قرقیزستان با قهرمانی ایران به پایان رسید.

برای ایران، سعید اسماعیلی در ۶۷، ناصر علیزاده در ۸۷، محمدهادی ساروی در ۹۷ و امین میرزازاده در ۱۳۰ کیلوگرم طلا گرفتند. پویا دادمرز در ۵۵، محمدرضا رستمی در ۷۲ و رسول گرمسیری در ۸۲ کیلوگرم به مدال نقره رسیدند و امیررضا ده‌بزرگی در ۶۰ و ایمان محمدی در ۶۳ کیلوگرم صاحب نشان برنز شدند تا ایران با ۲۰۰ امتیاز قهرمان شود.

امیررضا ده بزرگی
امیررضا ده بزرگی

در ۶۰ کیلوگرم، امیررضا ده بزرگی پس از استراحت در دور نخست، جوی هوانگ از چین تایپه، و اسلام جان عزیزاف از تاجیکستان را شکست داد و‌لی مقابل ژولامان شارشنبکوف دارنده ۲ مدال طلای جهان شکست خورد و به دیدار رده‌بندی رفت. ده بزرگی بابرتری مقابل بهرام‌اف از ازبکستان صاحب مدال برنز شد. دیگر نشان‌ برنز این وزن به لیگیو کائو چینی رسید و‌ مدال طلا و‌ نقره به ترتیب از آن ژولامان شارشنبیکوف قرقیز و‌کایتو اینابا ژاپنی شد.

سعید اسماعیلی
سعید اسماعیلی

در وزن ۶۷ کیلوگرم، سعید اسماعیلی دارنده مدال طلای نوجوانان و‌ جوانان جهان، مقابل لی لی از چین، فیروز میرزارجب اف از تاجیکستان و روشن آتدایف از ترکمنستان به برتری دست یافت و راهی فینال شد. اسماعیلی برای رسیدن به عنوان قهرمانی رازاک بیشیکیف از قرقیزستان را شکست داد و مدال طلا را بر گردن آویخت. بیشیکیف مدال نقره و نمایندگان چین وکره جنوبی برنز گرفتند.

محمد رضا رستمی، نماینده وزن۷۲ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران
محمد رضا رستمی، نماینده وزن۷۲ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران

در ۷۲ کیلوگرم محمدرضا رستمی پس از استراحت در دور اول، مقابل جی لنگ از چین و عادیلخان ساتایف از قزاقستان پیروز شد به فینال راه یافت. ولی رستمی در مصاف با شینگو هارادا از ژاپن مغلوب شد و به مدال نقره بسنده کرد. عبداله علی اف ازبکستانی و جی لنگ چینی هم برنز گرفتند.

رسول گرمسیری، نماینده وزن۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران
رسول گرمسیری، نماینده وزن۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران

در۸۲ کیلوگرم، رسول گرمسیری پس از استراحت در دور نخست، سیجین یانگ از کره جنوبی و بکزات اورونکو از قرقیزستان برد و‌ راهی فینال شد. اما گرمسیری دربرابر تایزو یوشیدا از ژاپن تن به شکست داد و به مدال نقره رسید. یوشیدا طلایی شد و‌ رسول اف از ازبکستان و اورانکول اولو از قرقیزستان به مدال برنز راضی شدند

محمدهادی ساروی قهرمان ۲۰۲۱ جهان
محمدهادی ساروی قهرمان ۲۰۲۱ جهان

در ۸۷ کیلوگرم اما محمدهادی پس از استراحت در دور نخست، با گذر از سد بادامدورج بالتمونخ از مغولستان و جئونگیل وون از کره‌جنوبی فینالیست شد. ساروی دارنده طلای جهان و برنز المپیک، برای کسب مدال طلای آسیا، یوسوف ماتسی اف از قزاقستان را مغلوب کرد و به مدال طلا دست یافت. یوسوف ماتسی اف قزاق به نقره بسنده کرد،جئونگ یئول وونگ ازکره جنوبی و هوژی هائو از چین هم به برنز دست یافتند

پویا دادمرز، نماینده وزن ۵۵ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران
پویا دادمرز، نماینده وزن ۵۵ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران

در روز نخست سی و سومین دوره رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا هم ، در ۵۵ کیلوگرم پویا دادمرز با کسب پیروزی در برابر سجاد البیدهان از عراق و‌ تائه مین کیم از کره جنوبی به فینال راه یافت. اما دادمرز مقابل یو چول از کره شمالی مغلوب شد به مدال نقره رسید. مدالهای برنز از آن یولان موراتبک اولو از قرقیزستان و سجاد علی البیدهان از عراق شد.

ایمان محمدی، نماینده وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران
ایمان محمدی، نماینده وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران

در ۶۳ کیلوگرم، ایمان محمدی پس از پیروزی مقابل کرار البیدهان از عراق در نیمه نهایی مغلوب آیاتا سوزوکی از ژاپن شد و از رسیدن به فینال بازماند. محمدی در رده بندی با پیروزی مقابل هادونگ تان از چین به مدال برنز رسید. دیگر مدال برنز این وزن از آن چان کیم از کره شمالی شد. مدال طلا به یرژت ژارلیکاسین قزاقستان رسید و‌ آیاتا سوزوکی ژاپن نقره گرفت.

امیر عبدی، نماینده وزن ۷۷ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران
امیر عبدی، نماینده وزن ۷۷ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران

در ۷۷ کیلوگرم، امیر عبدی پس از پیروزی مقابل علی محمد ال عبوداح از عراق، و‌ ساجان از هند در مرحله نیمه نهایی تسلیم آکژول محموداف دارنده مدال نقره المپیک و مدال های طلای جهان از قرقیزستان شد . عبدی در دیدار برای کسب مدال برنز هم مغلوب ابراگیم ماگومدوف قهرمان آسیا از قزاقستان شد و در جایگاه پنجم قرار گرفت. در این وزن مدال طلا از آن نائو کوساکا ژاپنی شد، آکژول محموداف قرقیز نقره گرفت و ابراگیم ماگومادوف از قزاقستان و دونیورخان ناکیبوف از ازبکستان مدال برنز را کسب کردند.

ناصر علیزاده ، نماینده وزن۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران
ناصر علیزاده ، نماینده وزن۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران

در ۸۷ کیلوگرم، ناصر علیزاده پس از استراحت در دور اول، به ترتیب مقابل آتابک عزیزبیکوف از قرقیزستان، ماساتو سومی از ژاپن و نورسلطان تورسینوف از قزاقستان به برتری دست یافت و صاحب مدال طلا شد. مدال برنز نیز به رحیم جان اوزوکوف ازبکستان و ماساتو سومی ژاپنی رسید

امین میرزا زاده قهرمان ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی جهان
امین میرزا زاده قهرمان ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی جهان

در ۱۳۰ کیلوگرم، امین میرزازاده قهرمان‌ جهان، برای رسیدن به مدال طلای اسیا ، پس از استراحت در دور اول، اسلام جان رحمت اف از ازبکستان ، ارلان مناتبکوف از قرقیزستان و مین سئوک کیم دارنده مدال برنز جهان از کره جنوبی را شکست داد و طلا را از آن خود کرد. لینگژی منگ از چین و ارلان مناتبیکوف قرقیزستانی برنز گرفتند.

در پایان پس از ایران که با ۲۰۰ امتیاز قهرمان شد، تیم‌های قرقیزستان با ۱۴۴ امتیاز و ژاپن با ۱۴۲ امتیاز قزاقستان ۱۳۰ امتیاز و کره جنوبی با ۱۱۲ امتیاز به ترتیب دوم تا پنجم شدند

XS
SM
MD
LG