لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

آماده باش برای مقابله با اختلال در عرضه نفت ایران


G8 summit - Camp David
G8 summit - Camp David
خبرگزاری رویترز – کمپ دیوید:

رهبران گروه متشکل از هشت اقتصاد عمده جهان، روز شنبه ضمن افزودن فشار به ایران، علائمی حاکی از آماده شدن برای استفاده ای فوری ازذخایر اضطراری نفت در تابستان را مطرح ساختند، تا نگذارند تحریم هائی جدید و سخت تر علیه تهران به خطری علیه عرضه نفت منجر شود.

رهبران گروه موسوم به (G8) یا گروه هشت، در بیانیه ای که نتایج حاصل از جلساتشان در کمپ دیوید را جمع بندی می کند، می گویند «نگرانی عمیق ما به برنامه اتمی ایران کماکان به قوت خود باقی است».

گروه هشت، با لحنی قاطع و کم سابقه ، به آژانس بین المللی انرژی- که مشاور غرب در امور انرژی و مسئول هماهنگ سازی ذخائر است - آماده باش می دهد تا در صورت لزوم وارد عمل شود.
این واضح ترین نشانه حاکی از پیروزی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کسب حمایت برای بهره برداری از ذخایر نفتی تحت کنترل دولت برای دومین بار در دو سال اخیر است.
گروه هشت روز شنبه در اطلاعیه ای جداگانه گفته بود «با توجه به احتمال بروز اختلال هائی بیشتر در عرضه و فروش نفت، و افزایش تقاضا برای آن در ماه های آینده، ما ضمن آنکه اوضاع را از نزدیک زیر نظر داریم آماده ایم از آژانس بین المللی انرژی بخواهیم برای اطمینان ازعرضه کامل و به موقع نفت به بازار، وارد عمل شود».

ملاقات رهبران گروه هشت درست چند روز پیش از شروع دور جدید مذاکرات با ایران انجام گرفت، که در بغداد برگزار می شود. ظن کشورهای غربی بر آن است که هدف برنامه اتمی ایران ساختن بمب اتمی است - اتهامی که تهران تکذیب می کند.

مسئول امور اتمی سازمان ملل متحد نیز قرار است روز یک شنبه در چارچوب تلاشی به تهران برود ، که بنظر می رسد هدف آن رسیدن به توافقی است که بازرسان او بتوانند بر اساس آن در باره پژوهشی مشکوک در باره بمب اتمی تحقیق و بازرسی کنند.

پرزیدنت اوباما به خبرنگاران گفت «ما همگی قویا به ادامه رویکرد تحریم ها وفشارها، همراه باتبادل نظرهای دیپلماتیک، متعهد و پای بندیم». و افزود «امید ما این است که بتوانیم مسئله را به گونه ای صلح آمیز حل و فصل کنیم که ضمن احترام به حق حاکمیت ایران و حقوق آن در جامعه بین المللی، ایران نیز مسئولیت های خود را به شناسد و به آنها عمل کند».

پیشتر حدس و گمان ها قوت گرفته بود که پرزیدنت اوباما از جریان بحث در باره انرژی در جلسه گروه هشت برای کسب حمایت در مورد بهره برداری از ذخایر اضطراری نفت، قبل از آنکه تحریم های مصوب اتحادیه اروپا در مورد نفت ایران در ماه ژوئیه، و تحریم های سخت تر آمريکائی در اواخر ماه ژوئن وارد مراحل اجرائی شود، استفاده خواهد کرد.

ایران و قدرت های شریک در دیپلماسی اتمی، شامل: آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان ماه گذشته پس از وقفه ای پانزده ماهه در مذاکرات ، که در جریان آن غرب ضمن تشدید تحریم ها تا سطحی بی سابقه، معاملات نفت و بانک های ایران را نیز هدف گرفت، این مذاکرات را در استانبول احیا کردند.

ازسرگیری دیپلماسی این فرصت را می دهد که ضمن کاستن از تشنج، نگرانی های راجع به وقوع جنگی جدید در خاورمیانه نیز کاهش پیدا کند. مذاکرات بعدی روز چهارشنبه ۲۳ مه (سوم خرداد) در بغداد، پایتخت عراق انجام خواهد گرفت.

بیانیه گروه هشت می گوید «ما از ایران می خواهیم ضمن استفاده از فرصتی که در استانبول به وجود آمد ، و با حفظ این گشایش و پیشرفت در بغداد، از طريق مشارکت در تبادل نظر هائی دقیق در کوتاه مدت، و برداشتن گام هائی که بتواند از طريق رویکردی گام به گام و بر پایه احترام متقابل به یک چاره جوئی جامع از طریق مذاکره منجر شود، این اعتماد جامعه بین المللی را به خود بازگرداند که برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است».
XS
SM
MD
LG