لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

خامنه ای ده سال پیش گفت که اسرائیل باید از بین برود


در گزارش مشترک رویترز و اشلومو صزانا، خبرنگار روزنامه «اسرائیل هایوم» که در همین روزنامه منتشر شده آمده است که خوزه ماریا ازنار، نخست وزیر پیشین اسپانیا که روز چهارشنبه ۱۷ ماه مه در اورشلیم خطاب به جمع حاضران سخن می گفت به نقل خاطره ای از ملاقاتش با آیت الله علی خامنه ای پرداخت. نخست وزیر پیشین اسپانیا در اورشلیم گفت در ملاقاتی که در سال ۲۰۰۲ با آیت الله خامنه ای در تهران داشته، از او شنیده است که « جنگ با آمریکا و اسرائیل اجتناب ناپذیر است.»

در این گزارش آمده است که خوزه ماریا ازنار، نخست وزیر پیشین اسپانیا خطاب به جمع حاضران به نقل خاطره ای از ملاقاتش با علی خامنه ای پرداخت که در آن رهبر جمهوری اسلامی از عزم خود برای نابودی اسرائیل سخن گفته بود.

اقای ازنار که جزو معدود رهبرانی است که با آقای خامنه ای ملاقات کرده، گفت:« در مذاکرات خصوصی که در اکتبر سال ۲۰۰۲ در تهران داشتم علی خامنه ای به من گفت اسرائیل باید بکلی نابود و از چهره زمین ناپدید شود».

سفر ازنار به اسرائیل به دعوت مرکز امور سیاسی اورشلیم صورت گرفته است. ریاست فعلی این مرکز برعهده دوری گولد، سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل است.

گولد در این جلسه از ازنار پرسید:« وقتی خامنه ای درباره زدودن اسرائیل از عرصه کره زمین حرف زد آیا به روندی تاریخی که به سقوط دولت صهیونیستی اسرائیل بینجامد نظر داشت یا مقصودش پایان دادن به دولت اسرائیل از طریق حذف فیزیکی و نظامی بود؟»

ازنار پاسخ داد:« مقصود او حذف فیزیکی از طریق نیروهای نظامی بود.» نخست وزیر پیشین اسپانیا همچنین به حاضران گفت خامنه ای اسرائیل را «یک سرطان تاریخی، یک امر غیرعادی» توصیف کرد و گفت دارد تلاش می کند که بتواهند آمریکا و اسرائیل را در جنگی اجتناب ناپذیر شکست دهد.

ازنار روز چهارشنبه همچنین با بنیامین نتانیاهو، نخست و زیر اسرائیل گفت و گو کرد.

خوزه ماریا ازنار در کتابی که خاطرات او را از ۳۵ رهبر جهان که در ۸ سال نخست وزیری اش با آنان دیدار کرده نقل می کند، نوشته است که به نظرش می رسید محمد خاتمی قصد اصلاحات دارد، ولی علی خامنه ای و اکبر هاشمی رفسنجانی با اصلاحات او مخالفت می کنند.

او همچنین نوشته است که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با او در تهران سعی می کرد خصومت حکومت ایران با آمریکا و اسرائیل را توجیه کند و شدت لحن او به حدی بود که ازنار بناچار به او می گوید در صورت درگیری ایران با آمریکا و اسرائیل، اسپانیا بدون شک در مقابل ایران قرار خواهد گرفت.

ازنار می نویسد به رغم اظهارات رهبر جمهوری اسلامی، خاتمی بهبود روابط با اروپا و آمریکا را ممکن مي دانست. ازنار دراین کتاب همچنین به طرز زندگی مردم ایران پرداخته و نوشته است که مردم ایران مجبورند در بیرون از خانه و در محوطه عمومی بر اساس قوانین اسلامی زندگی کنند اما در زندگی خصوصی رفتار و طرز فکرشان با غربی ها و فرهنگ غرب تفاوتی ندارد.

ازنار در آن کتاب که در سال ۲۰۰۵ منتشر شده، پیش بینی کرده که رژیم جمهوری اسلامی محکوم به فناست و حکومت صاحبان قدرت بر ایران دیری نخواهد پایید.

در گزارش رده بندی شده ای که توسط گروهی از کارشناسان سازمان ملل تهیه شده و نسخه ای از آن به رویترز رسیده، چنین نتیجه گیری شده که تحریم ها علیه ایران کارآمد بوده اند اما جمهوری اسلامی در عین حال به کار غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد.

ایران از دو سال پیش تولید اورانیوم بیست درصد غنی شده را آغاز کرد و پس از افزایشی عمده در اواخر سال ۲۰۱۱ و اوائل ۲۰۱۲ آن را به همان ریتم ادامه می دهد. غرب و اسرائیل برنامه های اتمی ایران را بدقت تحت نظر دارند تا بتوانند زمان لازم برای دست یابی این کشور را به سلاح اتمی، درصورتی که قصد این کار را داشته باشد، تعیین کنند.

به نظر می رسد که توقف تولید اورانیوم با غلظت بالا که می تواند به سوی تولید بمب پیش رود، در مذاکرات کشورهای پنج به علاوه یک در بغداد در اولویت قرار دارد.
گزارش سازمان ملل که در ماه فوریه ۲۰۱۲ ، منتشر شده نشان می دهد که ایران از اواخر سال ۲۰۱۱ و پس از آغاز خط تولید در تاسیسات زیرزمینی فوردو در نزدیکی شهر قم اندوخته اورانیوم با غلظت بیست در صد خودرا سه برابر کرده است.

در پی مخالفت ایران با خواست توقف غنی سازی، که دور پیشین مذاکرات با کشورهای پنج بعلاوه یک را با شکست روبرو کرد، ایران گام بلندی در ظرفیت دست یابی به ساخت سلاح اتمی برداشت. این امر سبب اعمال تحریم های سنگین علیه بانک ها و صادرات نفت ایران شد.

جمهوری اسلامی همواره بر مسالمت آمیز بودن برنامه های هسته ای خود تاکید کرده و هدف از آن را در جهت مصارف شهروندی اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG