لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۵

ناراضی نابینای چینی راهی آمریکا شد


مقامات چین گذرنامه های چن گوانگ چنگ و خانواده اش را در فرودگاه بین المللی پکن، اندکی قبل از سوار شدن به هواپیما، به آنان دادند
مقامات چین گذرنامه های چن گوانگ چنگ و خانواده اش را در فرودگاه بین المللی پکن، اندکی قبل از سوار شدن به هواپیما، به آنان دادند
چن گوانگ چنگ، فعال و ناراضی نابینای چینی و خانواده اش چین را با هواپیمائی ترک کرده اند، که مقصدش آمریکاست.

چن و همسرش، همراه با دو فرزندشان، امروز، شنبه، اندکی پیش از سوار شدن به هواپیمای شرکت آمریکائی یونایتد، گذرنامه هایشان را در فرودگاه بین المللی پکن، از مقامات دریافت کردند.

هواپیمای حامل آنان امشب به فرودگاه نیوآرک ، در حومه نیویورک می رسد.

چن پیش از آنکه مقامات چین گذرنامه های او و خانواده اش را به آنان بدهند به صدای آمریکا گفته بود مطمئن نیست اجازه خروج از چین را پیدا می کند یا نه.

چن و خانواده اش، پرسشنامه های لازم برای صدور گذرنامه را اوایل هفته به مقامات تسلیم کرده بودند.

چن، ماه گذشته پس از فرار از حبس خانگی در استان شانگدونگ ، به سفارت آمریکا در پکن گریخت. وی بعدا پس از آگاهی از توافقی میان آمریکا و چین که براساس آن به او اجازه داده می شد ضمن اقامت در محلی امن به تحصیل در رشته حقوق ادامه دهد، سفارت را ترک کرد.

چن، که از دوران طفولیت نابینا بوده است، ضمن به انجام رساندن تحصیلات مقدماتی در رشته حقوق از طريق خود آموزی تا حد یک وکیل مدافع، در نقش یک مدافع حقوق بشر نیز فعالیت داشته است.

چن در سال ۲۰۰۶ به خاطر افشای صدمات ناشی از قانون اجباری سقط جنین، که کنترل بر جمعیت را مد نظر دارد، به چهار سال حبس محکوم شد.

چن در سال ۲۰۱۰ از زندان آزاد شد، اما به فاصله ای کوتاه به حصر خانگی افتاد.

وی فرار اخیر خود از حبس خانگی را واکنش به آزار و ایذائی توصیف کرد که برایش تحمل ناپذیر شده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG