لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۵

۷ سال زندان برای مشاور پیشین شورای عالی امنیت ملی


شاهین دادخواه، یکی از مشاوران پیشین شورای عالی امنیت ملی و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای به ریاست حسن روحانی به ۷ سال زندان محکوم شد.
خبرگزاری کلمه با اعلان این مطلب می نویسد، شاهین دادخواه در ۲۴ بهمن سال ۱۳۹۰ در شعبه ۲۶ به ریاست قاضی پیرعباسی محاکمه شده بود. اکنون پس از گذشت حدود سه ماه از آن محاکمه، شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی اورا به ۷ سال زندان محکوم کرده است. اقدامی که تاکنون بی سابقه بوده است.
اتهام آقای دادخواه که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی مشاور امنیتی و بین المللی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود، «همکاری با دول متخاصم» اعلام شده است.
در اسفند ماه سال ۱۳۹۰ شاهین دادخواه پس از یک سال بازداشت در بند انفرادی امنیتی ۲۰۹ زندان اوین و در حالی که آخرین دفاع خود را در مهرماه انجام داده بود، به بند عمومی ۳۵۰ منتقل شد. او از زمستان سال ۱۳۸۹ تا زمان انتقال بند ۳۵۰ به اتهام جاسوسی در بازداشت و تحت بازجویی به سر بُرد.
تأخیر در اعزام به دادگاه و بازداشت طولانی در انفرادی و بازداشتگاه های امنیتی از مصادیق شکنجه به شمار می رود.
پیش تر نیز در سال ۱۳۸۶ حسن موسویان سخنگوی تیم هسته ای پیشین که با حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی همکاری داشت به اتهام جاسوسی بازداشت شد که در زمان خود جنجال های زیادی برپا کرد. سیروس ناصری، عضو دیگر این تیم نیز با اتهام های مشابهی روبرو شد.
سایت کلمه حکم زندان هفت ساله برای شاهین دادخواه را که پنج سال آن تعلیقی ذکر شده است، همراه با فشار بر دیگر کارشناسان و مشاوران تیم هسته ای آقای روحانی در جهت تلاش برای پرونده سازی علیه وی و سیاست های هسته ای او تعبیر کرده است.
علی لاریجانی در انتقاد از سیاست های تیم پیشین هسته ای به ریاست حسن روحانی گفته بود این تیم به غربی ها مروارید داد تا به جایش آب نبات بگیرد.
XS
SM
MD
LG