لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

وزارت علوم عقب‌نشینی کرد؛ مجسمه‌سازی به دفترچه انتخاب رشته داوطلبان برگشت


پس از واکنش گسترده به «حذف دو رشته مجسمه‌سازی و سینما» از دفترچه انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری طی روزهای گذشته، سرانجام مقامات آموزش عالی جمهوری اسلامی هر دو رشته را به رشته های مجاز اضافه کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی «برنا»، سازمان «سنجش آموزش کشور» وابسته به وزارت علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی، با انتشار «سری دوم اصلاحات» دفترچه انتخاب رشته کنکور اعلام کرد «رشته مجسمه سازی به دفترچه برگشت.»

بر پایه اصلاحیه دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته، ظرفیت اعلامی برای رشته «مجسمه‌سازی» در دانشگاه دانشگاه هنر تهران «۲۰ نفر مساوی مرد و زن» است.

بیست و نهم مردادماه رسانه‌های ایران با استناد به تصاویر منتشر شده از دفترچه‌ انتخاب رشته آزمون سراسری امسال، از «حذف» رشته‌های مجسمه‌سازی و سینمای «دانشگاه هنر» تهران خبر داده و دانشجویان دلیل این اتفاق را «حضور پررنگ دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراضات سال ۱۴۰۱» اعلام کرده بودند.

پس از بروز اعتراضات فراوان میان داوطلبان، دانشجویان، اساتید رشته هنر و کاربران شبکه‌های اجتماعی سرانجام سعید سید احمدی، معاون دانشگاه هنر، دوشنبه سی‌ام مرداد ماه، اعلام کرد که «اشتباه» حذف دو رشته مجسمه‌سازی و سینما از دفترچه انتخاب رشته داوطلبان، از سوی سازمان سنجش اتفاق افتاده و «به زودی در اصلاحیه دفترچه رفع خواهد شد.»

یکم شهریورماه نیز خبرگزاری «ایلنا» گزارش داده بود که رشته «سینما» دانشگاه هنر تهران در نخستین اصلاحات «دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری» به فهرست رشته‌های داخل دفترچه اضافه شده است.

حال یک هفته پس از جنجالی شدن حذف این رشته‌ها در دفترچه انتخاب رشته داوطلبان دانشگاه‌ها، مجموعه دولتی «سازمان سنجش آموزش کشور» در دومین اصلاحیه خود بر این دفترچه، پذیرفت که رشته «مجسمه‌سازی» را به کد رشته‌های مجاز بیافزاید.

در طول اعتراضات سراسری سال، دانشجویان و اساتید دانشگاه هنر یکی از فعال‌ترین مجموعه‌های آموزشی ایران در پیوستن یه مردم معترض، برگزاری تجمعات اعتراضی و تحصن در دانشگاه بودند.

XS
SM
MD
LG