لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

تهران صحنه مذاکرات غیر منتظره اتمی


مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دستیاران ارشدش روز یکشنبه راهی تهران می شوند
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دستیاران ارشدش روز یکشنبه راهی تهران می شوند
آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید یوکیا آمانو مدیر کل این تشکیلات نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی و دستیاران ارشدش روز یکشنبه برای مذاکره با مقامات ارشدایران راهی تهران می شوند.

برنامه این سفر غیر منتظره هنگامی اعلام می شود که دیپلمات های غربی از پیشرفت در مذاکرات آژانس و ایران برای توافق در مورد چارچوبی خبر داده بودند که بتواند زمینه را برای برطرف ساختن نگرانی های راجع به فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی هموار کند.

آژانس در بیانیه ای که امروز، جمعه، منتشر ساخت می گوید «آقای امانو روز یکشنبه به تهران می رود تا با مقامات ارشد ایران در باره مسائل مورد علاقه دو طرف صحبت کند».

بیانیه می گوید ملاقات روز دوشنبه مدیر کل آژانس با سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد ایران، بخشی از برنامه این سفر است.

سفر یک مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران اقدامی است که بندرت انجام می گیرد. آخرین مورد چنین سفرهائی در اکتبر سال ۲۰۰۹ انجام گرفت که محمد البرادعی، پیش از آقای آمانو، مدیریت آزانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت.

بیانیه می گوید هرمن ناکرتس رئیس بازرسان و رافائل گروسی دستیار مدیریت کل آژانس، آقای آمانو را در سفر به تهران همراهی می کنند.

دو روز پس از تشکیل این جلسه سطح بالا و غیر معمول در پایتخت ایران، مذاکرات شش قدرت جهان در گروه موسوم به پنج بعلاوه یک با ایران برای مذاکرات بیشتر در باره برنامه اتمی مورد اختلاف با تهران در بغداد شروع می شود.
XS
SM
MD
LG