لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

صدور کیفرخواست برای ۲۶ تن از متهمان پرونده تیراندازی در مصلای زاهدان


نقشه هوایی محل وقوع جمعه خونین زاهدان
نقشه هوایی محل وقوع جمعه خونین زاهدان

احمدرضا پورخاقان، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح روز پنجشنبه از صدور کيفرخواست برای ۲۶ تن از افرادی که در حادثه هشتم مهر در مصلای زاهدان نقش داشتند خبر داد.

او با اعلام این خبر در جریان سفرش به استان سیستان و بلوچستان گفت: در این پرونده در مجموع برای ۲۶ تن کیفرخواست صادر شده که اتهام ۱۱ تن از متهمان این پرونده، تیراندازی منتهی به قتل و جرح است.

این مقام سازمان قضائی نیروهای مسلح اشاره کرد برای ۱۵ تن دیگر نیز به اتهام سو استفاده از موقعیت شغلی، تیراندازی بر خلاف مقررات، لغو دستور و ترک فعل‌هایی که اتفاق افتاد کیفرخواست صادر شده است.

روز جمعه هشتم مهر سال قبل و پس از پایان نماز جمعه اهل سنت در شهر زاهدان، درگیری شدیدی میان نیروهای نظامی با مردم در گرفت که منجر به کشته‌شدن بیش از یکصد تن شد. رویدادی که از آن با نام ‎«جمعه خونین زاهدان» یاد می‌شود و سبب شد تا مولوی عبدالحمید، روحانی برجسته اهل سنت، بیش از پیش حکومت و رهبر جمهوری اسلامی را به باد انتقاد گیرد.

او در آبان سال گذشته گفت که «از مردم عادی نزدیک به صد نفر شهید شدند که اکثرا در داخل مصلا تیر خورده‌اند و تیرها اکثرا به سر و قلب و سینه خورده‌اند.»

مولوی عبدالحمید به محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و نماینده رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: جوانان معترض «هرگز» قصد تصرف کلانتری منطقه را نداشته‌اند و بین آنها «افراد مسلح» و «گروهک‌ها» حضور نداشتند اما با برخورد مرگبار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی مواجه شدند.

XS
SM
MD
LG