لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

احضار هاشم آقاجری به دادگاه انقلاب اسلامی تهران


همایش مجازی گفتگو برای نجات ایران. آرشیو
همایش مجازی گفتگو برای نجات ایران. آرشیو

ماموران وزارت اطلاعات صبح روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت، به منزل هاشم آقاجری، استاد دانشگاه و فعال سیاسی در تهران رفتند و پس از بازرسی وسایلش از او خواستند روز چهارشنبه خود را به دادگاه انقلاب اسلامی معرفی کند.

به گزارش «کلمه» نزدیک به میرحسین موسوی، آقای آقاجری، فعال سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان، در زمان مراجعه ماموران به خانه‌اش، در محل کار خود در دانشگاه تربیت مدرس بود اما لپ‌تاپ و وسایل الکترونیکی ارتباطی او توسط ماموران وزارت اطلاعات ضبط شده است.

به نوشته کلمه،‌ این استاد دانشگاه و فعال سیاسی چندین روز پیش در همایش آنلاین «گفتگو برای نجات ایران» گفته بود: «اصلاح درون‌سیستمی از طریق ساز و کارهای انتخاباتی دیگر ناممکن است.»

پیش‌تر دستگاه‌های امنیتی و قضایی به سراغ دیگر سخنرانان این همایش از جمله کیوان صمیمی، علیرضا بهشتی شیرازی، عبدالله مؤمنی، قربان بهزادیان‌نژاد، نرگس محمدی و علیرضا حسینی بهشتی نیز رفته‌اند. هم‌اکنون آقایان صمیمی و بهشتی شیرازی در زندان‌ هستند و برای نرگس محمدی در زندان اوین پرونده تازه‌ای باز شده است. کیوان صمیمی پیش از برگزاری همایش بازداشت شده بود. با این همه، پیام او در همایش انتشار یافت.

نشست مجازی «دو روزه «گفتگو برای نجات ایران» با حضور گروهی از فعالان سیاسی داخل و خارج از ایران روز جمعه اول اردیبهشت‌ماه بر بستر شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» برگزار کردند. این نشست مجازی، ۴۲ شرکت کننده داشت که ۲۳ تن از آنها در داخل و ۱۹ تن در خارج از ایران بودند.

هاشم آقاجری زادهٔ ۱۳۳۶ خورشیدی در آبادان و استاد دانشگاه تربیت مدرس و تاریخ‌نگار است. او در پی یک سخنرانی در همدان با موضوع « پروتستانتیسم اسلامی و علی شریعتی» در تاریخ ۲۹ خردادماه ۱۳۷۹ و به دعوت شورای هماهنگی گروه‌های جبههٔ دوم خرداد همدان دستگیر و به اتهام توهین به «اسلام» و مقدسات مسلمانان به اعدام محکوم شد اما این حکم دو سال بعد به سه سال زندان، دو سال تبعید داخلی و نیز پنج سال ممنوعیت از تدریس کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG