لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

اعتصابات کارگران پروژه‌ای صنعت نفت ادامه دارد؛ بحران نفتی در راه است؟


آرشیو - تجمع کارگران برای پیگیری مطالبات صنفی‌شان.
آرشیو - تجمع کارگران برای پیگیری مطالبات صنفی‌شان.

صنعت نفت و گاز ایران در حوزه کارگران پروژه‌ای وارد چالش جدیدی شده و اعتصابات این بخش وارد دومین روز خود شده است. اعتصاباتی که به زعم کارشناسان تداوم آن به بحران عظیم نفتی در ایران تبدیل خواهد شد چرا که هر لحظه احتمال پیوستن سایر کارگران و کارکنان صنعت نفت به این اعتصابات هم وجود دارد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده امروز یک‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ و در دومین روز اعتصابات کارگران شرکت پایا صنعت شاغل در پتروپالایش نیز در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ دست به اعتصاب زده و کارگاه را تخلیه کردند.

به گزارش «اتحادیه آزاد کارگران ایران» کارگران پیمانکاری داودی فرد شاغل در معدن مس درآلو کرمان نیز دست به اعتصاب زدند.

براساس این گزارش کارگران جوشکار مخازن در پیمانکاری عطایی نیز دست به اعتصاب زده و کارگاه را تخلیه کردند.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد امروز دامنه اعتصابات گسترده‌تر شده و کارگران عایق‌کار پتروشیمی کنگان؛ کارگران پروژه‌ای معدن مس درآلو کرمان؛ کارگران پروژه‌ای شرکت مبین صنعت؛ کارگران پیمانکاری عطای؛ کارگران پروژه‌ای فولاد غدیر نی‌ریز، کارگران پیمانکاری کرامت سلحشور شاغل در چفیر؛ کارگران شرکت پایا صنعت شاغل در پتروشیمی؛ کارگران پروژه‌ای شاغل در شرکت پیمانکاری کیامرث داوودی در مس سرچشمه و کارگران شرکت فراسان شاغل در مس خاتون آباد کرمان نیز به اعتصابات پیوسته‌اند.

روز گذشته، شنبه دوم اردیبهشت ماه نیز شماری از کارگران پروژه‌ای صنعت نفت و گاز شاغل در ۱۶ واحد صنعتی مختلف واقع در شهرهای شیراز، عسلویه، گچساران، دهلران، لردگان، کرمان، بندر جاسک، ایذه، یزد، هفتشجان، ماهشهر، اهواز، بوشهر، اصفهان و جزیره لاوان، در اعتراض به عدم افزایش دستمزد مطابق با لیست پیشنهادی خود، به صورت جداگانه دست به اعتصاب زده و از انجام فعالیت‌های روزانه خود امتناع کردند. همچنین روز جمعه یکم اردیبهشت ماه، جمعی از کارگران پتروشیمی بوشهر دست به اعتصاب زده بودند.

به گزارش وب‌سایت «هرانا» اعتصابات صورت گرفته دیروز توسط کارگران معترض در شرکت‌های پتروشیمی متعددی از قبیل آپادانا، اکسیر صنعت، پیمانکاری عمومی ایران (IGC)، پتروشیمی صدف، سینا صنعت، کیان سازه بنوار، هیدروسازان، فرایند صنعت، فولاد صنعت اطلس، کارن گستر، پیمانکاری جهانگیری، سازه پاد، زیما، شبدیز صنعت آپادانا و رستاک پایا فولاد صورت گرفته بود.

XS
SM
MD
LG