لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

ادامه واکنش‌ها به سرنگونی پهپاد آمریکایی | هشدار روسیه به آمریکا: به «پروازهای خصمانه» پایان دهید


پهپاد تجسسی ام‌کیو-۹ (آرشیو)
پهپاد تجسسی ام‌کیو-۹ (آرشیو)

یک روز پس از برخورد یک جنگنده سوخوی-۲۷ روسیه به یک پهپاد تجسسی ام‌کیو-۹ ارتش آمریکا، که باعث سقوط پهپاد در دریای سیاه شد روسیه از ایالات متحده خواست که «پروازهای خصمانه» را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفیر روسیه در آمریکا طی هشداری به ایالات متحده گفت: «ما هر اقدامی را که در آن از سلاح‌های آمریکایی استفاده شود، آشکارا خصمانه می‌دانیم.»

به گفته ارتش ایالات متحده صبح سه‌شنبه دو فروند جت روسی سوخو-۲۷ در حال «رهگیری بی‌ملاحظه» پهپاد تجسسی آمریکا بودند که یکی از آنها با این پهپاد آمریکایی برخورد کرد.

ارتش آمریکا گفت که چندین بار قبل از برخورد، جت‌های جنگنده روسی روی پهپاد سوخت ریختند که احتمالاً «تلاشی برای از بین بردن دید یا آسیب رساندن به آن» بود.

ژنرال جیمز هکر، فرمانده نیروی هوایی آمریکا، در آن منطقه گفت پهپاد آمریکایی مشغول عملیات معمول در حریم‌ هوایی بین المللی بود‌ که جنگنده روسی با آن برخورد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مقام‌های بریتانیایی با اشاره به ادعای آمریکا، در واکنشی از روسیه خواست به حریم هوایی بین المللی احترام بگذارد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در واکنش به حادثه بر فراز دریای سیاه، از مسکو خواست به حریم هوایی بین المللی احترام بگذارد. والاس به رویترز گفت: «نکته کلیدی در اینجا این است که همه طرف‌های درگیر باید به حریم هوایی بین‌المللی احترام بگذارند و ما از روس‌ها می‌خواهیم این کار را انجام دهند.»

والاس گفت: «آمریکایی‌ها گفتند که فکر می‌کنند این یک اقدام غیرحرفه‌ای است.»

نخستین برخوردی که میان یک جت جنگنده روسی و یک پهپاد نظامی آمریکایی رخ داد به زمان آغاز جنگ در اوکراین باز می‌گردد که بیش از یک سال از وقوع آن می‌گذرد.

XS
SM
MD
LG