لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس: شاید در برخی از قوانین عفاف و حجاب نیاز به جرم انگاری باشد


مجلس شورای اسلامی به دنبال جرم‌انگاری بیشتر حجاب در ایران است
مجلس شورای اسلامی به دنبال جرم‌انگاری بیشتر حجاب در ایران است

در چند روز گذشته بار دیگر بحث اصلاح قوانین مرتبط با «حجاب» در مواضع برخی از مسئولین جمهوری اسلامی، از جمله نمایندگان مجلس مطرح شده و به نظر می‌رسد که گروهی از آنها به دنبال گسترش جرم‌انگاری حجاب و مسايل پیرامون آن هستند.

در تازه‌ترین اظهار نظر، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از آمادگی مجلس برای بازنگری قوانین خبر داده و گفته است شاید نیاز باشد تا برخی از قوانین «عفاف و حجاب» جرم‌انگاری شوند.

مرتضی آقاتهرانی در گفت و گو با خبرگزاری «تسنیم» گفت: «نمی‌دانم چرا برخی از دستگاه‌ها قوانین را اجرا نمی‌کنند. موضوع مربوط به رعایت حجاب و عفاف کاملاً روشن و غیرقابل ابهام است و در وهله اول دستگاه‌ها باید قانون را اجرا کنند و در ادامه هم مردم باید قوانین عفاف و حجاب را رعایت کنند و حتی کسی هم مسلمان نباشد نیز ملزم به قانون و ضوابط جمهوری اسلامی باشد.»

او با بیان این مطلب که «متأسفانه» امر به معروف و نهی از منکر در کشور «یک مقدار سست شده است» تاکید کرد: «ممکن است در برخی از قوانین مربوط به عفاف و حجاب نیاز به جرم انگاری باشد که مجلس آمادگی اصلاح این قوانین را دارد و به دولت و قوه قضائیه کمک می‌کند تا قانون عفاف و حجاب بهتر و بیشتر عملیاتی شود.»

آنچه تحت عنوان «قانون عفاف و حجاب» از آن یاد می‌شود مصوبه شورای فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در چند دهه گذشته به مرور گسترش یافته است.

نماینده ساری نیز در همین رابطه ضمن گلایه از «وضعیت حجاب در کشور» گفته است: «مردم اولویت‌های دیگری دارند، ولی در رابطه با کارکرد مجلس در مورد حجاب ما را نمی‌بخشند.»

به گفته علی بابائی کارنامی «مردم و نیروهای انقلابی از مجلس یازدهم توقع داشتند سریع‌تر وارد این مقوله شود و امروز این کار صورت گرفته است.»

این اظهارات در حالی است که به نظر می‌رسد مجلس به دنبال طرحی جدید در این زمینه است و روزنامه اعتماد در شماره امروز خود این طرح را بررسی کرده و نوشته است که محرومیت اجتماعی؛ مجازات «کشف حجاب» و «برهنگی» خواهد بود.

روزنامه اعتماد نوشت: «روز گذشته مجلس شورای اسلامی زمان زیادی از جلسه علنی خود را به گزارش کمیسیون فرهنگی پیرامون «عملکرد دستگاه‌های اجرایی در خصوص مصوبات حجاب و عفاف» اختصاص داد.»

به نوشته این روزنامه این گزارش توسط سخنگوی این کمیسیون در صحن مجلس قرائت شد. اما از سوی دیگر یک نماینده تهران در مجلس، از طرحی پیرامون «عفاف و حجاب» سخن گفت که بنا به گفته او، سران سه قوه با مفاد آن «موافقت کامل» دارند. همچنین یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم گفته که مجازات‌های این طرح، حول محور «محرومیت‌های اجتماعی» خواهد بود.

علی یزدی‌خواه نماینده تهران در مجلس پیرامون طرحی که نوباوه در صحن مطرح کرد، گفت: «در این طرح بناست که جرم‌انگاری رد و بحث تخلف مطرح شود که این اقدامات تخلف محسوب شود.»

‏نوباوه، نماینده مجلس گفته بود: «هیچ برخورد فیزیکی با هیچ فردی انجام نمی‌شود. در تذکر سوم جریمه در نظر گرفته شده و در تذکر چهارم به بعد مواردی مثل مسدود کردن خط تلفن و برخوردهای قوه قضائیه دیده شده است.»

XS
SM
MD
LG