لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

مجید انصاری: مگر می‌توان ارتباط برجام و اف‌ای‌تی‌اف با سفره‌ها را انکار کرد؟


مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز و مجمع تشخیص مصلحت نظام.
مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز و مجمع تشخیص مصلحت نظام.

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ارتباط نپیوستن حکومت ایران به معاهدات بین‌المللی از جمله در حوزه اتمی و مقابله پولشویی با زندگی روزمره مردم را «غیرقابل انکار» دانسته است.

مجید انصاری با اظهار اینکه مدام گفته می‌شود «ما سفره شما را به برجام و FATF گره نمی‌زنیم»، گفته است اما اظهار‌نظر یک مقام بلندپایه در عرصه بین‌الملل درباره ایران، نرخ ارز در کشور را «تا چند هزار تومان دستخوش تغییر می‌کند.»

عضو و دبیر اجرایی تشکل مجمع روحانیون مبارز، از گروه‌های سنتی حکومت ایران با تاکید بر اینکه مگر می‌توان ارتباط برجام و اف‌ای‌تی‌اف با سفره مردم را از اساس انکار کرد؟ افزوده است: آن‌قدر این موضوع و «احتیاج کشور» برای پیوستن به سیستم بانک جهانی «آشکار» است که اساسا «نیازی به تحلیل ندارد.»

اف‌ای‌تی‌اف یا گروه ویژه اقدام مالی، سازمانی میان دولتی متشکل از نمایندگان ۱۹۴ کشور مختلف به همراه چندین معاهده جانبی برای مبارزه با «پولشویی» در سطحی جهانی است که مدتهاست جمهوری اسلامی را در لیست سیاه کشورهای «با ریسک بالا» نگه داشته است.

سی‌ام مهرماه «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) در بیانیه خود که پس از برگزاری نشست آن مجموعه منتشر شد، تاکید کرده بود: ایران همچنان در کنار «کره شمالی» و «میانمار» در فهرست «سیاه» پول‌شویی قرار دارند.

تاکنون مقامات جمهوری اسلامی بارها نپیوستن به چنین معاهدات جهانی را بی اثر در زندگی روزمره جامعه، معیشت مردم و حتی توافقاتی مانند توافق اخیر میان تهران و ریاض اعلام کرده‌اند. با این وجود به دفعات مجامع بین‌المللی و حتی دولت‌های نزدیک به تهران هم اعلام کرده‌اند که جدای از برخی تحریم‌ها، به علت نپیوستن ایران به FATF، امکان فعالیت مشترک اقتصادی و بانکی را ندارند.

XS
SM
MD
LG