لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

رئیس قوه قضاییه بازداشت دستکم ۲۲ هزار نفر در جریان اعتراضات را تایید کرد


غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی
غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی آمار «عفو» شدگان اعتراضات سال جاری را ۲۲ هزار نفر اعلام کرد. این اولین بار است که یک مقام ارشد قضایی، غیرمستقیم آماری مربوط به تعداد بازداشت شدگان اعتراضات سراسری سال جاری را اعلام می‌کند.

نهادهای حقوق بشری، از جمله سازمان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با توجه به داده‌های جمع‌آوری شده توسط این سازمان، آمار بازداشتی‌های اعتراضات از شهریور ماه سال جاری را حدود ۲۰ هزار نفر تخمین می‌زد. حالا با اعلام آمار ۲۲ هزار نفر از کسانی که به گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای از «عفوشدگان اغتشاشات» هستند، مشخص شده که آمار بازداشتی‌های اعتراضات فراتر از تخمین‌ها بوده است.

آمار ۲۲ هزار نفر، تنها کسانی هستند که محکومیت‌شان با «عفو» روبه‌رو شده، در حالی که هنوز تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان اعتراضات ماه‌های اخیر در زندان‌ها بسر می‌برند که با اتهامات سنگینی در خطر اعدام یا حبس‌های طولانی قرار دارند.

محسنی اژه‌ای این آمار را امروز (دوشنبه ۲۲ اسفندماه) در جلسه شورای عالی قوه قضاییه اعلام کرد. او در این جلسه گفت که تاکنون ۸۲ هزار نفر مشمول «عفو»ی شدند که چند وقت پیش به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه به تایید علی خامنه‌ای رسید.

رئیس قوه قضاییه البته تاکید کرد که ۳۴ هزار نفر از این ۸۲ هزار نفر از «تقلیل» حکم برخوردار شدند.

مقامات جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته از ارائه آمار دقیق تعداد کشته شدگان، بازداشتی‌ها سرباز زده‌اند. با این حال نهادهای حقوق بشری در ماه‌های گذشته تلاش کردند تا تعداد کشته شدگان و بازداشت شدگان را جمع‌آوری و اعلام کنند. طبق همین گزارش‌ها از شهریور ماه سال جاری که اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته شدند، از جمله ۶۴ کودک.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در تازه‌ترین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، با مستند کردن دستگیری‌‌های خودسرانه، اعدام‌ها، دادگاه‌های نمایشی، شکنجه و رفتارنامناسب با معترضان در ایران، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تمامی این رفتارها را متوقف کنند.

طبق این گزارش، از روز آغاز اعتراضات در شانزدهم سپتامبر تا آخرین روز سال ۲۰۲۲، هزار و ۶۴۱ تجمع اعتراضی در سراسر ایران برگزار شد که طی آن دست‌کم ۴۷۶ نفر از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن کشته شدند، بیش از ١٨ هزار نفر از جمله ۶۰۰ دانشجو، ۴۵ وکیل، ۵۷۶ فعال مدنی و ۶۲ خبرنگار بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG