لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

محکومیت الهام افکاری به پنج سال حبس خانگی


الهام افکاری خواهر نوید افکاری در کنار مادر و برادرش.
الهام افکاری خواهر نوید افکاری در کنار مادر و برادرش.

سعید افکاری، برادر نوید افکاری کشتی‌گیر اعدام‌شده با انتشار توئیتی، نوشت: «خواهرم الهام، امروز از زندان عادل‌آباد آزاد شد اما باید پنج سال آینده‌ی زندگی‌اش را با پابند در حبس خانگی بگذراند.»

سعید افکاری علت بازداشت و سپس صدور حکم «پنج سال حبس خانگی» برای الهام افکاری را تنها به این دلیل دانسته که او «دادخواه نفسِ گرفته‌ برادر بی‌گناهش» بوده است.

او سوم بهمن‌ماه نیز با انتشار توئیت دیگری از «هشتصد و هفتادمین» روز نگهداری وحید افکاری، دیگر عضو این خانواده در «سلول انفرادی» خبر داده بود.

در اواخر آذر ماه سال جاری خبری منتشر شد که الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، به اتهام «قصد ایجاد اخلال و ناامنی از طریق مشارکت در فراخوان‌های معاندین نظام در فضای مجازی» به ۵ سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور، و منع از فعالیت در فضای مجازی به مدت ۲ سال محکوم شده است.

سعید افکاری، برادر او، همان زمان در توییتی ضمن خالی از «شرافت و عدالت» خواندن این حکم توسط دادگاه انقلاب شیراز نوشت: «دادگاهی که نوید را به اعدام، وحید را ۲۵ سال زندان و حبیب را به ۵ سال زندان محکوم کرده بود.»

الهام افکاری در آن روزها در زندان اعتصاب غذا کرده بود .

بهیه نامجو، مادر الهام افکاری، در ویدیویی که از یکی از مراجعاتش به محل بازداشت او ضبط شده است با ضجه می‌گوید که حال دخترش خوب نیست.

نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی در شهریور ماه ۱۳۹۹ با وجود همه تلاش ها برای جلوگیری از اعدامش به علت اعتراف به قتل یک بسیجی در جریان اعتراض‌های سال ۹۹ اعدام شد. او بارها عنوان کرده بود که اعترافاتش بر اثر شکنجه و در هنگام بازجویی صورت گرفته است.

از آن هنگام تا امروز، خانواده افکاری تحت فشارهای شدید نهادهای امنیتی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG