لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

با افزایش مسمومیت‌های سریالی، مراکز درمانی استان خوزستان به حالت «آماده باش» درآمد


مسمومیت‌های سریالی در مدارس دخترانه همچنان ادامه دارد.
مسمومیت‌های سریالی در مدارس دخترانه همچنان ادامه دارد.

بنابر اسنادی که به دست «صدای آمریکا» رسیده است، با دستور سرپرست مدیریت اموری بیماری‌ها و مراکز تشخیصی و درمانی استان خوزستان تمامی مراکز درمانی این استان «به دلیل بحران مسمومیت در مدارس» به حالت آماده باش درآمدند.

مسعود نشاطی، سرپرست مدیریت اموری بیماری‌ها و مراکز تشخیصی و درمانی استان خوزستان روز یکشنبه ۱۴ اسفند در نامه‌ای «آنی» که یک نسخه از آن به دست بخش فارسی صدای آمریکا رسیده است، از تمامی مراکز درمانی این استان خواسته تا با توجه به مسمومیت دانش‌آموزان در برخی از نقاط کشور و احتمال بروز اینگونه حوادث در استان و «احتمال افزایش مراجعات به اورژانس مراکز» و به منظور مدیریت بحران احتمالی، هرچه سریع‌تر آمادگی لازم را از نظر تجهیزات پزشکی، دارو و همچنین پرسنل کافی در هر شیفت داشته باشند.

روزنامه کیهان که زیرنظر نماینده علی خامنه‌ای اداره می‌شود، گفته است مسمومیت سریالی دانش آموزان « پروژه غرب و پادوهای داخلی برای احیای اغتشاشات» است. با این حال روز یکشنبه پس از چند ماه سکوت، یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ضمن عذرخواهی از والدین در مساله مسمومیت دانش آموزان گفت که به دنبال اعلام نتیجه از سوی نهادهای ذیربط هستند. او از مدیران مدارس خواست که والدین و دانش آموزان را نسبت به اتفاق افتاده «توجیه» کنند.

به گزارش منابع خبری در ایران در طی چند ماه گذشته دست کم دانش‌آموزان ۹۱ مدرسه در ایران دچار مسمومیت شدند و دانش‌آموزانی که «مورد حمله ماده شیمیایی» قرار گرفته‌اند «به مرز ۱۵۰۰ نفر» رسیدند.

در تازه‌ترین اخبار مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دختر در مدارس ایران، حساب «۱۵۰۰ تصویر» در توئیتر و تلگرام، روز یکشنبه با انتشار خبری از مسمومیت دانش‌آموزان بیش از ده مدرسه در شهر‌های اصفهان، فولادشهر، گیلانغرب، تبریز، تهران و خلخال خبر داد.

در خبری دیگر، محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص بخش مراقبت‌های ویِژه بیمارستان مسیح دانشوری تهران گفته است دسترسی به گاز‌هایی که برای مسموم‌سازی دانش‌آموزان استفاده شده «برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست.»

خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، می‌گوید ۲۹ دانشجوی دختر در خوابگاه دختران یاس دانشگاه فنی حرفه‌ای ارومیه دچار مسمومیت و به بیمارستان منتقل شدند. ایرنا به نقل از دانشجویان این خوابگاه گفته است که بامداد یکشنبه در اثر مواردی نامعلوم مسموم شده‌اند. به گفته رئیس این دانشگاه پس از آمدن به محل با استشمام بوی گاز تلخ او نیز دچار حالت تهوع و سرگیجه شده است.

همچنین روز یکشنبه، گزارش‌هایی از مسمومیت دانش آموزان دبیرستان دخترانه صداقت مشهد نیز منتشر شد.

امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفته است خبری مبنی بر مسمومیت دانش آموزان در دبیرستان دخترانه صداقت مشهد به دست ما رسید و در حال پیگیری موضوع هستیم.

با گسترش مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران، شماری از مردم ایران روز شنبه ۱۳ اسفند، با تجمع مقابل ساختمان‌های آموزش و پرورش با سردادن شعار «دشمن ما همینجاست دروغ می‌گن آمریکاست» نسبت به شرایط موجود و مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دختر اعتراض کردند.

در ادامه واکنش‌ها به این موضوع در تهران دانش آموزان مدرسه ابن سینا و هنرستان فنی علاقه‌مندان در تهرانسر و در حمایت از دختران دانش‌آموزی که مورد حمله با گاز‌های مسموم‌کننده قرار گرفته بودند از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند.

XS
SM
MD
LG