لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما شد 


مرضیه برومند کارگردان سینما
مرضیه برومند کارگردان سینما

هیات مدیره نهاد صنفی «خانه سینمای ایران» با انتشار اطلاعیه‌ای، از انتخاب ‎مرضیه برومند، فیلمساز پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر ایران به عنوان «مدیر عامل خانه سینمای ایران» خبر داده است.

هیات مدیره خانه سینمای ایران در این اطلاعیه، «به نمایندگی از جامعه اصناف سینمایی» از پذیرش این پیشنهاد توسط مرضیه برومند «ابراز خشنودی» و اعلام کرد که امیدوار است این انتخاب «زمینه بهبود وضعیت جامعه سینماگران ایران» را فراهم سازد.

محمدعلی نجفی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، روز جمعه چهارم شهریورماه سال جاری، از این سمت استعفا کرد و دلیل استعفای خود و مدیرعامل این نهاد صنفی را «دوگانگی و تشتّت مستمر در تصمیم‌گیری‌های هیئت مدیره و همچنین شائبه دخالت‌های فراقانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» اعلام کرد.

دوم شهریورماه ۱۴۰۱ منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما از این سمت استعفا داده بود و دو روز پس از آن در چهارم شهریورماه نیز محمدعلی نجفی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما از سمت خود کناره‌گیری کرده بود.

هنرمندان و سینماگران در سال جاری با چالش‌های بسیاری روبه‌رو بود. در جریان اعتراضات سراسری که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد و ماه‌ها ادامه داشت، تعدادی از هنرمندان سینما، ضمن همراهی با اعترضات با انتشار عکس‌های بدون حجاب از خود با مطالبات معترضان همراهی کردند.

در جریان برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال نیز بیشتر سینماگران مطرح از حضور در این جشنواره حکومتی خودداری کردند.

در جریان اعتراضات سراسری تعدادی از سینماگران، از جمله ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی، هنگامه قاضیان برای مدتی بازداشت شدند و تعداد دیگری از آنها به نهادهای قضایی و امنیتی احضار و بازجویی شدند.

XS
SM
MD
LG