لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

لغو حکم اعدام محمد بروغنی؛ دیوان‌عالی پرونده را به شعبه هم‌عرض ارسال کرد


محمد بروغنی
محمد بروغنی

مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور خبر از پذیرش درخواست اعاده دادرسی محمد بروغنی یکی از متهمان اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر در دیوان عالی کشور داد.

امیر هاشمی در حساب توئیتری خود نوشت: «درخواست اعاده دادرسی محمد بروغنی یکی از متهمان اغتشاشات اخیر، نسبت به رأی صادره از دادگاه انقلاب، در انطباق با بند چ ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری در دیوان‌عالی کشور تجویز و پرونده جهت رسیدگی به شعبه هم‌عرض دادگاه صادرکننده رأی ارجاع شد.»

۲۱ دی‌ماه روابط عمومی دیوان عالی کشور اعلام کرده بود که حکم اعدام محمد بروغنی متوقف شده و تقاضای اعاده دادرسی این معترض بازداشت‌شده با ثبت در دیوان عالی برای رسیدگی مجدد از دادگاه مربوطه مطالبه شده است.

گفتنی است محمد بروغنی معترض ۱۹ ساله در تهران بازداشت شد و در دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست ابوالقاسم صلواتی با عنوان این که در تظاهرات خیابانی پاکدشت حضور داشته، به «محاربه» متهم و به «اعدام» محکوم شده بود.

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نقض حکم «اعدام» برای این معترض بازداشت‌شده، خبرگزاری میزان روز دوشنبه ۱۲ دی با تکذیب نقض حکم نوشته بود که حکم صادره برای این معترض بازداشت‌شده پانزدهم آذر در دیوان عالی کشور تأیید شده و «تصمیم قضایی جدیدی» در پرونده او گرفته نشده است.

گروهی از سیاست‌مداران و قانون‌گذاران غربی با برعهده گرفتن کفالت سیاسی شماری از معترضان بازداشت‌شده محکوم به اعدام، از جمله محمد بروغنی، بارها خواستار لغو حکم اعدام آنها شده‌اند. ۱۸ دی ماه انتشار اخباری مبنی بر انتقال محمد بروغنی و ‎محمد قبادلو، دو معترض محکوم به اعدام، برای اجرای حکم موجی از نگرانی را در مردم ایجاد کرد و تجمع گسترده‌ای در مقابل زندان رجایی‌شهر در استان البرز، محل نگهداری آنها، شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG