لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

واکنش مقامات پلیس به شایعه بازداشت بهنام زارعی، پلیس کرمانشاهی؛ بازداشت نیست، «توجیه آموزشی» شد


مأمور انتظامی که حاضر نشد تذکر حجاب اجباری بدهد
مأمور انتظامی که حاضر نشد تذکر حجاب اجباری بدهد

چند روز پس از انتشار ویدئویی از یک افسر نیروی انتظامی در کرمانشاه که از قبول درخواست یک زن مذهبی برای برخورد با نحوه حجاب یک زن دیگر خودداری کرده بود، شایعاتی در مورد بازداشت این افسر منتشر شد. حالا پس از گذشت چند روز، مقامات نیروی انتظامی استان کرمانشاه دستگیری بهنام زارعی، افسر نیروی انتظامی را تکذیب کردند و تاکید کردند که او «به دایره بازرسی فراخوانده شد و پس از بررسی دقیق ماوقع، ضمن دادن تذکرات لازم، نامبرده مورد توجیه آموزشی قرار گرفت.»

جمعه هفته گذشته، ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد که در آن یک مأمور پلیس در یک مرکز درمانی در پاسخ به یک «آمر به معروف» گفت مطابق قانون باید «حافظ جان و مال و ناموس مملکت» باشد و قانونی به عنوان حجاب اجباری وجود ندارد.

این مأمور در واکنش به فیلم گرفتن زن تذکردهنده از او، گفت: «این خانم دوست دارد این لباس را بپوشد، به من ربطی ندارد» و وقتی «آمر به معروف» گفت که «این قانون کشور است»، مأمور تأکید کرد، «کدام قانون؟ یک بندش را بیاور!»

زن تذکردهنده او را به ارجاع به مراجع بالاتر تهدید کرد مأمور نیز با بیان این که «بنده بهنام زارعی هستم»، درباره فیلم گرفتن از مأمور پلیس در حین انجام وظیفه تذکر داد.

پس از انتشار گسترده این ویدئو، برخی منابع خبری داخل ایران اعلام کردند که او بازداشت شده و مرکز درمانی که ماجرا در آن اتفاق افتاده بود، پلمب شده است.

انتشار خبر بازداشت بهنام زارعی، افسر نیروی انتظامی پس از آن صورت گرفت که روز شنبه ۲۲ بهمن فرمانده انتظامی کرمانشاه برای رسیدگی به این موضوع دستور «ویژه و فوری» صادر کرد.

پایگاه خبری پلیس، روز شنبه ۲۲ بهمن با تأکید بر این که «پلیس مجری قانون و حافظ ارزش‌ها است»، اعلام کرد که با دستور فرمانده انتظامی کرمانشاه «در حال بررسی این موضوع و جزئیات آن» هستند.

صبح دوشنبه مرکزاطلاع رسانی پلیس با صدور اطلاعیه‌ای با رد این «شایعه بازداشت» زارعی به نقل از رییس بازرسی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه اعلام کرد: «در خصوص کلیپ منتشره مربوط به مامور کرمانشاهی، ضمن تقدیر از حساسیت و توجه فرهنگی شهروندان محترم جامعه مامور مذکور به دایره بازرسی فراخوانده شد و پس از بررسی دقیق ماوقع، ضمن دادن تذکرات لازم، نامبرده مورد توجیه آموزشی قرار گرفت.»

هنوز واکنشی از طرف بهنام زارعی در مورد آنچه پس از انتشار این ویدئو برای او روی‌داده منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG