لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

مهم‌ترین محورهای دومین سخنرانی سالانه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در کنگره آمریکا


سخنرانی سالانه جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در کنگره
سخنرانی سالانه جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در کنگره

رئیس‌جمهوری آمریکا، سه‌شنبه شب در دومین سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا این فرصت را پیدا کرد تا مستقیم با مردم آمریکا در‌ مورد دستاوردهای دو سال اخیر خود و چشم‌اندازش برای آینده کشور صحبت کند.

اقتصاد و اقدامات دولت امریکا به منظور کنترل مشکلات اقتصادی ناشی از بحران‌های جهانی محور اصلی سخنان جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را به خود اختصاص داد.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه «ما تنها کشوری هستیم که از دل هر بحرانی، قوی‌تر از زمانی که وارد آن شدیم، بیرون آمدیم» گفت: «دو سال پیش، اقتصاد ما به تلاطم افتاد. امشب که اینجا ایستاده‌ام، ما رکود ایجاد ۱۲ میلیون میلیون شغل را زده‌ایم – بیشتر از شغل‌هایی که هر رئیس جمهوری تا به حال، ظرف مدت چهار سال ایجاد کرده است.»

جو بایدن با اشاره به اینکه «دو سال پیش، کووید، مشاغل و کسب‌وکارهای ما را به تعطیلی کشاند، مدارس را بست، و هزینه زیادی برای ما به بار آورد» تاکید کرد که «امروز، کووید، دیگر زندگی ما را کنترل نمی‌کند.»

رئیس جمهوری آمریکا که برای اولین بار در کنگره تازه سخنرانی سالانه خود را ارائه می‌کرد خطاب به اعضای جمهوریخواه کنگره گفت: «اگر ما در کنگره قبلی توانستیم با هم کار کنیم، دلیلی ندارد که در این کنگره جدید نتوانیم با هم کار کنیم.»

کنگره تازه امریکا در پی برگزاری انتخابات میان‌دوره در نوامبر سال ۲۰۲۲ شکل گرفت. انتخاباتی که براساس نتایج آن، حزب جمهوریخواه کنترل مجلس نمایندگان را به دست گرفت و حزب دموکرات کنترل سنای ایالات متحده را حفظ کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود با اشاره به این انتخابات و تشکیل کنگره تازه گفت «مردم به ما یک پیام روشن دادند. دعوا به صرف دعوا، قدرت به صرف قدرت، و مجادله به صرف مجادله، ما را به هیچ جا نمی رساند.»

در بخش سیاست خارجی سخنرانی سالانه خود، رئیس جمهوری آمریکا، مانند سال گذشته بیشترین تمرکز را روی تجاوز روسیه به اوکراین قرار داد و ضمن یادآوری اقدامات آمریکا در پشتیبانی از اوکراین، بر ادامه این حمایت‌ها تاکید کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با چین هم تاکید کرد که ایالات متحده به دنبال «رقابت» است و نه «مناقشه». رئیس جمهوری آمریکا با این حال ضمن اشاره به ماجرای سرنگون کردن بالن جاسوسی چین توسط ارتش آمریکا در هفته گذشته گفت: «همانطور که هفته گذشته به صراحت اعلام کردیم، اگر چین حاکمیت ما را تهدید کند، ما برای محافظت از کشورمان اقدام خواهیم کرد.»

این سومین سخنرانی بایدن در کنگره بود. نخستین سخنرانی او در آستانه صدمین روز به دست گرفتن قدرت در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ چون در سال اول کار رئیس جمهوری بود، «سخنرانی رئیس جمهوری در نشست مشترک کنگره» نامیده شد و جز «گزارش سالانه وضعیت ایالات متحده در نشست کنگره» به حساب نمی‌آید.

XS
SM
MD
LG