لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

صدور قرار وثیقه برای الهام مدرسی و آزادی  نازنین کی‌نژاد


نازنین کی‌نژاد و الهام مدرسی دو بازداشتی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱
نازنین کی‌نژاد و الهام مدرسی دو بازداشتی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

در حالی که مقامات قضایی استان البرز از صدور قرار وثیقه برای الهام مدرسی خبر می‌دهند، روز گذشته نازنین کی‌نژاد با سپردن وثیقه بطور موقت از زندان آزاد شد.

حسین فاضلی، رئیس کل دادگستری استان البرز از صدور وثیقه‌ برای الهام مدرسی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در بازداشت بسر می‌برد خبر داد‌. بر اساس‌ گفته‌های این مقام قضایی، الهام‌ مدرسی که به «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تهیه و ساخت کوکتل مولوتوف» در بازداشت موقت بوده است در صورت تامین وثیقه می‌تواند به صورت موقت آزاد شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز درخصوص اتهامات وارده به این بازداشتی معترض به خبرگزاری میزان گفته است که «سه تن از بازداشتی‌ها اقرار کردند که خانم مدرسی آنها را به تهیه نارنجک، اسلحه و تهیه پول و همچنین تجمع در مقابل زندان رجایی شهر ترغیب کرده است.»

به گفته رییس کل دادگستری استان البرز، الهام مدرسی در بخشی از اعترافات خود اقرار کرده که «عضو یک گروه تلگرامی و تحت تعالیم آن گروه» بوده است.

نهادهای حقوق بشری و فعلان مدنی همواره نسبت به وضعیت نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر ابراز نگرانی کرده‌اند و اعترافات زندانیان علیه خود و دیگران را فاقد ارزش حقوقی می‌دانند. در ماه‌های گذشته، گزارش‌های بسیاری در مورد اعمال شکنجه علیه بازداشت‌شدگان در زندان‌ها منتشر شد که هیچ کدام از آنها بطور مستقل بررسی نشد و مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی منکر هر نوع بدرفتاری با بازداشتی‌ها شدند.

الهام مدرسی، شهروند ۳۲ ساله در حالی با این اتهامات سنگین از سوی دادگستری استان البرز روبروست که با وجود بیماری ژنتیکی کبدی از ۱۱ آبان در شرایط سخت و بدون دسترسی به پزشک و وکیل تعیینی در بازداشت موقت بسر برده است.

در خبری دیگر، بابک رضاخانی با انتشار متنی در توییتر از آزادی موقت همسرش نازنین کی‌نژاد مترجم و کارشناس حوزه تبلیغات به قید وثیقه خبر داد. نازنین کی نژاد، در تاریخ ۱۶ مهر ماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد‌. او در حکمی توسط قاضی صلواتی صادر شد به ۴ سال حبس، ٢ سال ممنوعیت خروج از کشور، ٢ سال ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌ها و ٢ سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG