لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

انتظار تهران از پاریس برای کمک در مصالحه اتمی


سفیر ایران در فرانسه مذاکرات بغداد را راه گشای رفع نگرانی های غرب و تضمین کننده تداوم فعالیت های اتمی ایران می داند
سفیر ایران در فرانسه مذاکرات بغداد را راه گشای رفع نگرانی های غرب و تضمین کننده تداوم فعالیت های اتمی ایران می داند
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از پاریس می گوید ایران، به گفته سفیرش در فرانسه ، خواستار کمک فرانسه برای رسیدن به مصالحه در مذاکرات سرنوشت ساز بین المللی هفته آینده در بغداد بر سر برنامه اتمی جنجال برانگیز خود است.

علی آهنی این اظهار نظر را برای درج در ستون عقاید روزنامه لوموند در شرایطی مطرح ساخته است که گروه موسوم به پنج بعلاوه یک، شامل: آمريکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین قرار است چهارشنبه آینده با ایران در جلسه ای در بغداد بر سر یک میز بنشینند.

سفیر ایران در فرانسه نوشته است مذاکرات بغداد، می تواند راه رسیدن به مصالحه ای را باز کند که از یک سو بر طرف کننده نگرانی های غرب باشد و از سوی دیگر ادامه فعالیت های اتمی و غنی سازی اورانیوم در ایران را برای مقاصدی کاملا غیر نظامی تضمین کند.

اظهار نظر سفیر ایران د ر فرانسه در عین حال با به قدرت رسیدن فرانسوا اولاند رئیس جمهور سوسیالیست در فرانسه مصادف است، که این هفته جایگزین نیکلا سارکوزی محافظه کار شد.

آقای اولاند امروز، جمعه، برای شرکت در کنفرانس سران هشت قدرت صنعتی جهان و تبادل نظر با پرزیدنت اوباما راهی آمریکاشد. پرزیدنت اوباما پیشتر در ماه مارس زمان را برای حل و فصل اختلاف با ایران از طريق دیپلماسی رو به پایان توصیف کرده است.

آقای آهنی به قطعنامه های مکرر شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحریم های مصوب آمریکا و اتحادیه اروپا برای وادار ساختن تهران به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، اشاره ای نکرده است که می تواند هم برای تولید سوخت در رآکتور ها مورد استفاده قرار گیرد و هم برای تولید بمب اتمی.
XS
SM
MD
LG