لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

صدور احکام یک تا ده سال برای برخی از کامیون‌داران در استان هرمزگان


Truck drivers in Iran protest, اعتصاب رانندگان و کامیون داران در ایران
Truck drivers in Iran protest, اعتصاب رانندگان و کامیون داران در ایران

خبرگزاری قوه قضاییه، میزان، صبح یکشنبه خبر داد که برای ۴ متهم در ارتباط با اعتصاب کامیون‌داران در استان هرمزگان، احکام یک تا ده سال حبس صادر شده است. بنابر گزارش قوه قضاییه، اتهامات دیگری، از جمله «ارتباط با سرویس‌های معاند و جاسوسی» نیز در پرونده این افراد وجود دارد که به ادعای این گزارش همچنان در دست بررسی است و احکام آن در آینده اعلام خواهد شد.

به گفته قهرمانی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، یکی از متهمان این پرونده که نامی از او برده نشده، به علت آنچه «تشکیل و عضویت در گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور» نامیده شد به ۱۰ سال زندان و متهم دیگر به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

بنابرهمین گزارش، دو متهم دیگر به اتهام آنچه «اخلال در نظم عمومی و تخریب شیشه کامیون‌ها» نامیده شده به یک سال زندان و پرداخت خسارت محکوم شده‌اند.

با توجه به اینکه هنوز بخش‌هایی از این پرونده به گفته مقام قضایی همچنان باز است، این احتمال وجود دارد که احکام سنگین‌تری نیز در این پرونده صادر شود.

در آذر ماه گذشته تعداد زیادی از کامیون‌داران همراه با دیگر اصناف معترض، از فعالیت دست کشیدند و برای چندین روز به اعتصاب خود ادامه دادند. اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان در آن روزها از اعتصاب کامیون‌داران در دست‌کم چندین شهر مختلف از جمله اصفهان، شیراز، اسلام‌آباد غرب، قم و کاشان خبر دادند.

آن اعتصاب‌ها در حالی صورت گرفته بود که دولت برای تشویق کامیون‌داران به آنان وعده برنامه‌های حمایتی از جمله دریافت «سوخت ترمیمی» داده بود.

کامیون‌داران از بزرگ‌ترین اصناف کشور هستند. بر اساس آمار ارائه شده در سالنامه سازمان راهداری در سال ۱۳۹۹، بیش از ۵۲۴ هزار راننده کامیون در کشور فعالیت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG