لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

بازگشت یک برکنار شده؛ انتصاب احمدرضا رادان توسط علی خامنه‌ای به فرماندهی کل نیروی انتظامی


احمدرضا رادان پیش از این سمت جانشین فرمانده اسبق نیروی انتظامی را برعهده داشت.
احمدرضا رادان پیش از این سمت جانشین فرمانده اسبق نیروی انتظامی را برعهده داشت.

صبح امروز، پس از چند روز گمانه‌زنی، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، طی حکمی احمدرضا رادان که سال‌ها پیش سمت جانشینی فرمانده نیروی انتظامی را برعهده داشت، به فرماندهی کل نیروی انتظامی منصوب کرد.

رسانه‌های ایران در هفته گذشته از پایان دوره حسین اشتری بعنوان فرمانده نیروی انتظامی کشور خبر داده بودند. این رسانه‌ها در حالی از اتمام دوره فعالیت او نوشته‌ بودند که در حکم صادر شده برای او مدت زمان مشخصی تعیین نشده بود. گفته می‌شد تداوم اعتراضات سراسری و حاشیه‌های بوجود آمده از دلایل اصلی برکناری او است.

احمدرضا رادان، که خود سال‌ها پیش از جانشینی فرماندهی نیروی انتظامی برکنار شده بود، جایگزین اشتری شده است. رادان بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۳ مسئولیت جانشینی اسماعیل احمدی مقدم٬ فرمانده وقت نیروی انتظامی را برعهده داشت. حسین اشتری نیز پیش از فرماندهی کل نیروی انتظامی، رئیس پلیس اطلاعات امنیت کشور بود.

احمدرضا رادان از جمله حامیان سرسخت طرح ارتقا امنیت اجتماعی و اخلاقی است. او در سمت جانشینی فرمانده پلیس٬ در اجرای این طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش مهمی در آن سال‌ها داشت.

طرح ارتقا امنیت اجتماعی و اخلاقی که سال ۱۳۸۶ به اجرا درآمد٬ از یک سو بر نظارت بر پوشش شهروندان٬ به ویژه زنان٬ تاکید داشت و از دیگر سو بر مقابله با بزهکاری و بازداشت افرادی تحت عنوان «اراذل و اوباش».

XS
SM
MD
LG