لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰
تظاهرات همبستگی در تورنتو ، ۲۸ آبان
تظاهرات همبستگی در تورنتو ، ۲۸ آبان

راهپیمایی‌های گسترده جهانی در همبستگی با اعتراضات ایران؛ مالی و سالیوان به کشته‌شدن کیان پیرفلک واکنش نشان دادند

تازه ترین خبرها و گزارشها از اعتراضات در ایران و جهان - یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱

* شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۱۰ تن رسید * فراخوان علی کریمی برای کمک به مردم مهاباد * واکنش رابرت مالی و جیک‌ سالیوان به کشته‌شدن کیان پیر‌فلک

۰۳:۰۷ ۲۹.۸.۱۴۰۱

حضور گسترده ایرانیان مقیم شرق کانادا در تجمع تورنتو

تصاویر هوایی صدای آمریکا از اجتماع همبستگی ایرانیان در تورنتو، ۲۸ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

۰۳:۰۰ ۲۹.۸.۱۴۰۱

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۱۰ تن رسید

آمار جانباختگان۲۸ آبان
آمار جانباختگان۲۸ آبان

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا ۲۸ آبان ۴۱۰ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۵۸ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان ۲۸ آبان ۱۷۲۵۱ نفر اعلام کرد و افزود از این تعداد هویت ۲۹۰۶ تن مشخص شده است.

با تداوم فراخوان‌های سه روزه آبان ماه شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۵ شهر افزایش یافت. ۱۴۲ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۳۶ دانشجو بازداشت شده‌اند.

در این روز همچنین ۱۰۴۷ تجمع شهری و دانشگاهی در سرتاسر کشور صورت گرفت که بیشترین میزان خشونت از سمت نیروهای امنیتی را به دنبال داشت.

بر اساس گزارش‌ها تمامی ۱۰۴۷ تجمع با پرتاب گاز اشک‌آور و شلیک تیر جنگی همراه بوده است.

در یک مورد و در مراسم خاکسپاری سجاد قائمی بهمن بیگلو، از جانباختگان اعتراضات مردمی در شیراز، اعتراض شهروندان در جریان این مراسم با سرکوب خشونت بار و تیراندازی ماموران به سمت داغداران مواجه شده است؛ گزارش ها حاکی از اصابت گلوله به چند تن از معترضان است.

همچنین شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد: تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با سرکوب شدید ماموران و توسل به ضرب و شتم دانشجویان و پرتاب گاز اشک آور به سمت آن همراه بوده است.

این شورا همچنین از بازداشت تعدادی از دانشجویان حاضر در این تجمع خبر داده است.

۰۲:۵۱ ۲۹.۸.۱۴۰۱

فراخوان علی کریمی برای کمک به مردم مهاباد

حساب کاربری علی کریمی در اینستاگرام
حساب کاربری علی کریمی در اینستاگرام

در پی گزارش های منتشر شده از وضعیت جنگی در مهاباد، علی کریمی در اینستاگرام با انتشار فراخوان فوری از مردم همه شهرهای ایران خواست به یاری هم‌وطنان معترض خود در مهاباد بشتابند.

گزارشهای منتشر شده از وخامت اوضاع در مهاباد و استقرار نیروهای نظامی و امنیتی به همراه ادوات جنگی سنگین در این شهر حکایت دارد.

۰۲:۴۰ ۲۹.۸.۱۴۰۱

واکنش رابرت مالی و جیک‌ سالیوان به کشته‌شدن کیان پیر‌فلک

دو‌مقام ارشد دولت امریکا به کشته شدن کیان پیرفلک واکنش نشان دادند و خواستار پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی شدند.
رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران در توئیتی که شنبه منتشر کرد نوشت: «کیان یکی از ده ها کودکی است که در این سرکوب وحشیانه به دست رژیم کشته شدند. مقامات باید از تیراندازی به مردم ایران دست بردارند.»
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در توئیتی نوشت: «من به فکر خانواده کیان است. کیان تنها در ۹ سالگی پس از رگبار گلوله به خودروی خانواده‌اش توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شد. ما به پیگیری و پاسخگو‌ کردن مقامات در قبال مرگ بی‌معنای کیان و بسیاری دیگر از ایرانیان شجاع ادامه خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG