لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

تلاش جمهوری اسلامی برای دریافت وام ۱۰ میلیارد دلاری از روسیه


توافق اولیه تهران و مسکو برای دریافت وام توسط جمهوری اسلامی
توافق اولیه تهران و مسکو برای دریافت وام توسط جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی ایران از روسیه وام ۱۰ میلیارد دلاری می‌گیرد. این خبر توسط خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی، در روز شنبه منتشر شد.

این خبرگزاری حکومتی، در گزارشی که به سفر هفته گذشته، جواد اوجی، وزیر نفت دولت رئیسی به روسیه پرداخته، از امضای ۱۰ سند همکاری تازه بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه خبر داد.


«بهره‌برداری کامل ایران از وام دولتی ۵ میلیارد دلاری روسیه» و «مذاکره جهت افزایش این مقدار به دو برابر»، یکی از توافق‌های انجام شده در این سفر است.

برقراری «همکاری‌ بانکی گسترده برای ایجاد یک نظام پرداخت» و«ایجاد صندوق مشترک برای سرمایه گذاری‌های منطقه‌ای و جهانی»، از دیگر موضوعات مورد توافق بین هیات‌های روسیه و جمهوری اسلامی ایران بود.

تحریم‌های شدید علیه روسیه که در پی حمله نظامی این کشور به اوکراین و تصرف بخش‌هایی از اوکراین، توسط آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا اعمال شد، وضعیت اقتصادی روسیه را با بحران روبه‌رو کرده است. وضعیتی که جمهوری اسلامی نیز با آن روبه‌رو است.

در سال‌های اخیر روسیه و جمهوری اسلامی همکاری‌های روبه‌افزایشی در زمینه دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی انجام داده‌اند، که در ماه‌های اخیر این همکاری‌ها افزایش یافته است.

چند سال پیش افزایش همکاری‌های جمهوری اسلامی با چین، که با امضای سند همکاری ۲۵ ساله، که محتوایش هرگز علنی نشد، با واکنش گسترده افکار عمومی و ایرانیان روبه‌رو شد. در پی آن واکنش‌ها، مقامات جمهوری اسلامی ضمن دفاع از سند همکاری با چین، وعده دادند که توافق مشابهی با روسیه هم تدارک خواهند دید.

XS
SM
MD
LG