لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

انتشار قطره‌چکانی آمار کشته‌شدگان زندان اوین؛ ۴ کشته دیگر توسط قوه قضاییه تایید شد


 زندان اوین تهران در آتش - افزایش تعداد جان‌باختگان
زندان اوین تهران در آتش - افزایش تعداد جان‌باختگان

در حالی که روز یکشنبه، قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای از کشته شدن تنها ۴ نفر در جریان آتش‌سوزی شنبه‌شب در زندان اوین خبر داده بود، صبح دوشنبه این قوه، در اطلاعیه‌ای تازه از کشته‌شدن ۴ نفر دیگر هم خبر داد. این در حالی است که برخی منابع داخل زندان از همان ابتدا از کشته شدن دست‌کم ۱۵ نفر خبر داده بودند.

روز دوشنبه، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد، با احتساب فوت این ۴ نفر که «متاسفانه به دلیل شدت وخامت حالشان در بیمارستان از دنیا رفتند»، مجموع فوتی‌های «حادثه درگیری زندانیان با یکدیگر و آتش سوزی شنبه شب گذشته در زندان اوین» به ۸ نفر رسید.

گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه اصرار عجیبی دارد که اعلام کند که «تمامی ۸ فرد فوت شده از زندانیان بند جرایم مربوط به سرقت بوده اند.»

این گزارش در ادامه تاکید می‌کند که ۶ نفر از مجروحین این حادثه همچنان در بیمارستان و تحت درمان و رسیدگی‌های پزشکی هستند و به ادعای این مرکز «حال عمومی آنها مساعد و رو به بهبود است.»

در پایان گزارش مرکز رسانه تصریح شده هویت تمامی فوت شدگان به اطلاع خانواده آنها رسیده و «متعاقب دستور قضایی، اسامی آنها به صورت عمومی نیز منتشر خواهد شد.»

پیش از این مقامات رسمی قوه قضاییه اعلام کرده بودند که «۴ نفر» از زندانیان بر اثر «استنشاق دود» ناشی از آتش سوزی‌ها کشته و «۶۱ زندانی» نیز مجروح شده‌اند. حوادث مرگبار در زندان اوین واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه گفت نگرانی جدی خود درباره وضعیت زندان اوین را به اطلاع حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، رسانده و گزارش‌ها درباره وضعیت زندان اوین را پیگیری می‌کند.

به گفته او، مقامات ایران مسئول جان تمامی بازداشت‌شدگان از جمله مدافعان حقوق بشر و شهروندان اروپایی هستند و جمهوری اسلامی باید با حداکثر شفافیت عمل کند.

فرانسه هم روز یکشنبه اعلام کرد گزارش‌ها درباره آتش‌سوزی زندان اوین را که در آن «چند شهروند فرانسوی به صورت خودسرانه نگهداری می‌شوند» با نهایت دقت پیگیری می‌کند. طبق بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه، مقامات جمهوری اسلامی مسئول ایمنی و سلامت همه شهروندان بازداشتی فرانسوی در ایران هستند و دولت ایران باید تمامی آنها را در اسرع وقت آزاد کند.

پیش از این، کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید نیز درباره آتش‌سوزی در زندان اوین گفته بود: «اولویت ما امنیت شهروندان آمریکایی است که به طور غیرقانونی در ایران بازداشت شده‌اند و امنیت و حقوق آنها باید تضمین شود.»

او تأکید کرد: «ما در حال همکاری با شرکای خود هستیم که شهروندان بسیاری از آنان در اوین در بازداشت به سر می‌برند تا مسئولیت ایران را در قبال شهروندانی که به ناحق بازداشت شده‌اند به ایران یادآوری کنیم.»

همچنین ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با تأکید بر این که «گزارش‌های زندان اوین را با فوریت دنبال می‌کنیم» گفته بود: «ما با سوئیس به عنوان حافظ منافع خود در ایران در تماس هستیم. ایران مسئولیت کامل شهروندان ما را که به ناحق بازداشت شده‌اند به عهده دارد و باید فورا آزاد شوند.»

XS
SM
MD
LG