لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

گزارش تحقیقات مجلس؛ تکرار دوباره ادعاهای حکومت در مورد مهسا امینی


مجلس شورای اسلامی ایران
مجلس شورای اسلامی ایران

گزارش «کمیته حقیقت‌یاب» مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی، که برای بررسی پرونده مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه نیروی انتظامی تشکیل شده بود، صبح یکشنبه در مجلس قرائت شد و بار دیگر روایت مقامات حکومتی را تکرار کرد. به ادعای گزارش مجلس، با استناد به گزارش پزشکی قانونی، مجلس به این نتیجه رسیده که «هیچگونه ضرب و جرحی» در مواجهه، انتقال و استقرار مهسا‌ امینی در محل پلیس امنیت عمومی صورت نگرفته است.

پیش از این برخی از نمایندگان عضو کمیسیون شوراهای مجلس، از مخالفت خانواده مهسا امینی برای حضور در جلسات مجلس خبر داده بود. وکیل خانواده امینی پیش از این خبر داده بود که در جریان نشستی که با دعوت مقامات قضایی و سازمان پزشکی قانونی برگزار شده بود، مقامات جمهوری اسلامی حاضر به پذیرش کمیته‌ای از پزشکان مورد اعتماد خانواده در بررسی‌های پرونده نشدند. بهم همین دلیل از همان ابتدا خانواده امینی هرگونه نظریه پزشکی در مورد دلایل مرگ مهسا امینی را غیرقابل قبول دانستند.

کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی یکشنبه ۲۴ مهر با استناد به گزارش «کمیته حقیقت یاب مجلس» درمورد پرونده مرگ مهسا‌ امینی در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاق ادعا کرد که «مدارک نشان داده که هیچگونه ضرب و جرحی از هنگام بازداشت مهسا‌ امینی تا استقرار او در ساختمان پلیس امنیت اخلاق صورت نگرفته است.»

مجلس ضمن «بالا خواندن میزان کیفیت اثربخشی اقدامات درمانی صورت گرفته» در خصوص مهسا‌ امینی گفت تأخیر ۶ دقیقه‌ای انتقال او به آمبولانس «به دلیل ازدحام مقابل درب خروجی پلیس امنیت عمومی» بوده که در روند درمان درمان نامبرده «بی‌اثر» نبوده است.

به گفته علی حدادی سخنگوی کمیسیون شورا‌ها افرادی که با «اظهارات عجولانه» زمینه سوء استفاده «معاندین نظام و اغتشاشگران» را ایجاد کردند، باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

گفته شده که خانواده مهسا‌امینی با وجود دعوت قبلی از شرکت در جلسات مجلس در این زمینه خودداری کردند.

XS
SM
MD
LG