لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

استراس کان خواستار غرامت یک میلیون دلاری برای اعاده حیثیت خود شد


دومینیک استراوس کان
دومینیک استراوس کان
دومینیک استراس کان، با ارائه شکایتی علیه مستخدم پیشین هتلی در نیویورک درخواست حداقل یک میلیون دلار خسارت کرد. او در این شکایت ادعای نفیساتو دیالو گینه ای تبار را در مورد تجاوز جنسی به او که در ماه مه ۲۰۱۱ انجام گرفته بود، «شایعه کذب» و مایه ویرانی زندگی شخصی و حرفه ای خود اعلام کرده است.

سیاستمدار آبروباخته فرانسوی و رئیس پیشین صندوق بین المللی پول، در مدارکی که به دیوان عالی نیو یورک در برانکس تسلیم کرده ادعای نفیساتو دیالو را «اتهامی کذب، ناروا و موذیانه» توصیف کرده است. نظافت کار شاکی یک سال پیش گفته بود هنگامی که برای نظافت وارد سوییت هتل محل اقامت او شده بود مورد حمله و تجاوز جنسی استراس کان قرار گرفته، آقای استراس کان که متاهل و ۶۳ ساله است می گوید هرچه در اتاق هتل روی داده با رضایت دو طرف بوده و هیچگونه خشونتی از او سر نزده است.
پس از آن که ماموران تحقیق به صحت ادعاهای نفیساتو تردید کردند، دادگاه پرونده جنایی علیه استراس کان را رد کرد. در پی آن نفیساتو دیالو با ادعای تعرض شکایت تازه ای علیه آقای استراس کان به دادگاه مدنی ارائه داد. همچنین چندروز پیش یک قاضی ادعای استراس کان را در مورد برخورداری از مصونیت دیپلماتیک رد کرد.
وکیل نفیساتو دیالو ۳۳ ساله شکایت استراس کان را «تلاشی مذبوحانه» خوانده است.
استراس کان که قصدداشت خود را برای ریاست جمهوری فرانسه نامزد کند، در پی شکایت کارگر نظافت کار هتل زندانی شد. او نه تنها نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، بلکه بناگزیر از ریاست صندوق بین المللی پول نیز استعفا داد. او چند روز در پشت میله ها و سه ماه در بازداشت خانگی گذراند تا سرانجام پرونده جنایی علیه او به دلیل گزارش دروغ نفیساتو در مورد گذشته اش و اظهارات متناقض او از اقدام هایش پس از بیرون آمدن از اتاق هتل مردود اعلام شد.
وکیل خانم دیالو ادعای اعاده حیثیت استراس کان را نمونه بارزی از «رفتار زن ستیزانه» مردانی می داند که در تشکیل باند روسپی گری در هتل ها در فرانسه شرکت دارند. از هفته گذشته بازپرسان فرانسوی کار تحقیق و تفحص درباره پرونده دیگری را علیه استراس کان آغاز کرده اند. احتمال می رود که آقای استراس کان در یک مهمانی سکس بارگی که در سال ۲۰۱۰ در هتلی در واشنگتن برگزار شده بود، شرکت کرده و به تجاوز جنسی دست زده باشد.
گذشته از این ها یک زن نویسنده فرانسوی نیز سال گذشته با طرح شکایتی اعلام کرد که در سال ۲۰۰۳ به هنگام یک مصاحبه، دومینیک استراس کان قصد تجاوز به او را داشته است. دادگاه این شکایت را شامل مرور زمان و منتفی دانست.
آقای استراس کان همه این اتهام ها را رد کرده و خود را بیگناه می داند.
XS
SM
MD
LG